BRUSEL. V Európskej komisii majú zmysel pre symboliku významov a skratiek: dnes ohlásený program pomoci pre krajiny južného Stredomoria dostal názov SPRING, čo sa dá z angličtiny preložiť ako Podpora partnerstva, reforiem a inkluzívneho rastu - The Support to Partnership, Reform and Inclusive Growth.
Krajinám, ktoré v rámci "arabskej jari" odštartovali hlboké spoločenské zmeny, EÚ odpovedá obnovenou politikou pomoci, ktorá má "jar" priamo v názve.
Cieľom programu SPRING je odpovedať na tlaky spoločensko-ekonomických zmien, ktorým partnerské krajiny Európskej únie na severe Afriky musia čeliť po tom, ako sa rozhodli zvrhnúť svoje autoritárske režimy. EÚ sa rozhodla pomôcť krajinám "arabskej jari" na ich prechode smerom k demokracii.
Pomoc EÚ bude prostredníctvom programu SPRING šitá na mieru každej jednej krajine, uviedla dnes Európska komisia v stanovisku pre médiá. Na mieru podľa toho, ako sa v tom-ktorom štáte bude dariť v procese nastoľovania demokracie, podľa princípu "niečo za niečo" - alebo presnejšie "viac za viac". Viac demokracie a viac inštitucionálnych reforiem, viac pomoci zo strany EÚ.
Iniciatíva pomoci prostredníctvom programu SPRING bude akousi nadstavbou na už doteraz prebiehajúce projekty pomoci a podpory pre krajiny tohto regiónu, ktoré sú zabezpečované či už celkove na úrovni EÚ, alebo bilaterálne vo forme priamych kontaktov s jednotlivými členskými štátmi únie alebo ďalšími donormi.
Potrebné údaje pre rozbeh a fungovanie programu SPRING budú zabezpečovať delegácie EÚ v krajinách tzv. Južného susedstva EÚ, ktoré budú úzko spolupracovať s vládami a úradmi jednotlivých severoafrických a blízkovýchodných krajín.
Podľa cieľov programu SPRING by jeho dopad mal byť citeľný vo všetkých krajinách Južného susedstva, ale na začiatku, podľa miery pokroku v každej krajine, sa budú z neho tešiť najmä v Tunisku, Egypte, Jordánsku a Maroku.
EÚ očakáva, že aj vďaka tomuto programu budú mať oslovené krajiny záujem, aby sa zlepšila situácia v oblasti ľudských práv a základných slobôd, demokratického riadenia štátu, slobody združovania, slobody slova a nezávislosti médií.
Takisto sa predpokladá aj zlepšenie stavu verejnej správy, právneho štátu a boja proti korupcii. Európa vďaka tomuto programu zároveň očakáva zlepšenie situácie i na poli podnikania, najmä v oblasti malých a stredných podnikov, čo by malo postupne viesť k znižovanie hlbokej ekonomickej nerovnosti prítomnej v krajinách tohto regiónu.
EÚ pre program SPRING vyčlenila rozpočet 350 miliónov eur, pričom prvá časť 65 miliónov eur by mala byť čerpaná ešte tohto roku a zvyšok sumy vo výške 285 miliónov eur v roku 2012.