BUDAPEŠŤ. Bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, ktorý čelí stíhaniu v súvislosti s kontroverzným projektom kasína, by sa mohol zodpovedať aj z tvrdého potlačenia protivládnych protestov z 23. októbra 2006, keď si krajina pripomínala 50. výročie protisovietskeho povstania.
Vyplýva to zo správy popredného politika a právnika Istvána Balsaiho, ktorého vláda poverila vyšetrovaním udalostí spred piatich rokov. Dokument s dátumom 15. marca 2011 v pondelok zverejnil na svojej internetovej stránke maďarský parlament. Podľa tlačovej agentúry MTI v ňom Balsai okrem iného tvrdí, že policajný zásah proti odporcom bývalej socialistickej vlády môže tvoriť podstatu "teroristického činu". Gyurcsány, ktorý bol v čase násilností predsedom vlády, už stihol zareagovať slovami, že zodpovednosť v skutočnosti nesú politici navádzajúci "dôverčivých ľudí na boj".
"Počas môjho vyšetrovania som dospel k záveru, že 23. október je symbolom najohavnejších prečinov (ako aj) násilníckeho a paranoického výkonu moci Gyurcsányovej vlády," napísal vo svojej správe Balsai, ktorý momentálne pôsobí na ústavnom súde. Podľa jeho slov je v zmysle nešpecifikovaných ustanovení ústavy potrebné preskúmať, či by mal zodpovednosť za postup polície niesť expremiér. Vyšetrovanie totiž údajne preukázalo, že policajné vedenie plnilo príkazy z najvyšších politických kruhov.
Gyurcsány sa obhajuje tvrdením, že zásah proti násilným demonštrantom, ktorý si vyžiadal niekoľko desiatok zranených, bol oprávnený a najnovšia správa nie je ničím iným ako pokusom odpútať pozornosť verejnosti od zhoršujúcej sa ekonomickej situácie a "upadajúcej" popularity premiéra Viktora Orbána. Výtržnosti počas výročia povstania boli súčasťou vlny protestov vyvolaných priznaním vtedajšieho premiéra, že voličom klamal o skutočnom stave maďarskej ekonomiky. Policajným zásahom sa zaoberali aj maďarské súdy, ktoré najskôr konštatovali jeho súlad so zákonom, následne ho však označili za nelegálny.
Maďarský parlament v septembri veľkou väčšinou schválil zbavenie Gyurcsánya poslaneckej imunity a umožnil tak jeho stíhanie v súvislosti s kontroverzným projektom kasína pri Velenceskom jazere v strednom Maďarsku, kde medzinárodné konzorcium plánovalo preinvestovať okolo 1,4 miliardy eur. Ide pritom o prvý prípad od prechodu Maďarska k demokracii, keď sa národné zhromaždenie uchýlilo k takémuto kroku. Gyurcsány, ktorý mal ako premiér ovplyvňovať rozhodovanie úradov, pritom sám žiadal o zbavenie imunity, aby sa mohol obvineniam brániť.