MOSKVA, PRAHA. Premiéra a najpravdepodobnejšieho budúceho prezidenta Ruska Vladimira Putina zrejme nepotešilo, že správa o jeho kandidatúre na najvyššiu funkciu zrazila v pondelok ráno rubeľ vo vzťahu k doláru o 35 kopejok.
Ekonómovia neskrývajú, že v jeho osobe vidia nebezpečenstvo rastúceho populistu, neistoty, korupcie, pokračujúcej podriadenosti súkromného sektora štátu a neschopnosti pristúpiť k radikálnym ekonomickým reformám.
Experti upozorňujú, že za posledné dva mesiace rubeľ klesol o 17 percent, čo niektorí z nich označujú už za devalváciu.
Zatiaľ vládnem ja, odkázal Medvedev Istou nádejou na zásadné zmeny v ruskej ekonomike mal byť súčasný minister financií Alexej Kudrin. Hovorilo sa o ňom ako o možnom predsedovi vlády s veľkou ambíciou začať novú, modernú a liberálnu éru.
Premiérske kreslo však Putin v sobotu sľúbil dosluhujúcemu prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi. Na to Kudrin z USA prezidentovi odkázal, že s ním ako s premiérom nebude pracovať.
Burzy v pondelok ráno zareagovali pádom rubľa a hlava štátu krajne rozhorčeným vyhlásením – Medvedev dal dôrazne najavo, že prezidentom je stále ešte on a vyzval ministra na okamžitý odchod.
Čas na rozmyslenie bol skôr ultimátum – rozhodnúť sa Kudrin mal do konca dňa. Minister sa ešte rýchlo chcel stretnúť s Putinom, ale Medvedev mu odkázal, že do 7. mája 2012, keď bude v marci zvolený prezident uvedený do funkcie, „personálne otázky riešim ja“.
Ide zrejme o prvý z mnohých škandálov sprevádzajúcich zásadné personálne zmeny, ktoré otrasú tak vládnym kabinetom, ako aj Kremľom.
Ruská diplomacia má niekoľkostoročnú tradíciu balamutenia sveta a najmä Západu, píše Peter Morvay.
Čítajte komentár >>
Úradníci si hľadajú nové miesta Medvedev neskrýva, že ako premiér si privedie do vlády nové tváre. „Musia prísť mladí, agresívni ľudia,“ vyhlásil nedávno, keď hovoril o modernizácii krajiny.
„Dohoda o tom, kto sa bude čím v budúcnosti zaoberať, medzi mnou a Medvedevom existuje už dávno,“ priznal na sobotňajšom zjazde vládnej strany „Jednotné Rusko“ premiér.
V posledných mesiacoch sa však zdalo, že i Medvedev túži zostať v Kremli. Podľa ruských médií o konci jeho kariéry sa definitívne rozhodlo v auguste, keď obaja lídri vyšli spolu na ryby.
Potom utíchli ich verejné spory a v tíme Medvedeva zavládla oprávnená nervozita – väčšina úradníkov si už teraz hľadá nové miesta.