Nairobi 20. júla (TASR) - Povstalci zo Sudánskej ľudovej oslobodzovacej armády (SPLA) potvrdili, že dnes s vládou Sudánu podpísali dohodu o podstatných otázkach o úlohe islamu a samourčenia južnej časti krajiny.
K dohode došlo po 20 rokoch ozbrojeného konfliktu, uviedol v kenskom Nairobi zdroj blízky SPLA. Obe strany sa dohodli na otázkach oddelenia náboženstva a štátu i o samourčení južnej časti krajiny.
Nemenovaný člen sudánskej vládnej delegácie predtým oznámil, že dohoda potvrdzuje transformáciu Sudánu na federalizovaný a jednotný štát. Dohodu sa podarilo dosiahnuť v posledný deň rokovaní, ktoré sa v Nairobi začali 17. júna.
Obsah dohody ešte dnes podrobnejšie zverejní kenský prezident Daniel Arap Moi, ktorý predsedá Medzivládnej konferencii pre rozvoj (IGAD). Konferencia, ktorá združuje Džibutsko, Eritreu, Etiópiu, Keňu, Sudán, Ugandu a Somálsko, zohráva dôležitú úlohu sprostredkovateľa v konflikte.
Chartúm a SPLA boli v ozbrojenom konflikte od roku 1983, keď bývalý prezident Gaafar Nimeiry zaviedol v krajine islamské právo šaríja. Zrážky medzi arabsko-moslimským severom a južnými oblasťami, kde prevláda animistická a kresťanská väčšina, stáli doteraz podľa humanitárnych zdrojov životy možno až 1,5 milióna osôb a najmenej štyri milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.