MOSKVA, PRAHA. Premiér a prezident si vymenia úlohy. Okrem toho, že Vladimir Putin sa vráti ako hlava štátu do Kremľa a Dmitrij Medvedev sa stane šéfom kabinetu, rozdelia si i stranícke funkcie.
V nedeľu, deň po tom, čo verejne obaja lídri priznali, že sa už dohodli, ako si rozdelia najvyššie posty v krajine, tlačová služba prezidenta i premiéra zhodne oznámili ďalšiu zásadnú novinku: premiér Putin zrejme postúpi prezidentovi Medvedevovi i najväčšiu stranu v Rusku, vládne Jednotné Rusko.
Analytička: Nič sa nezmení
Známa politologička Lilia Ševcovová si však myslí, že sa nič podstatné nezmení – Putin si zachová hlavné slovo vo všetkých oblastiach vrátane vládnej strany.
Práve na zjazde tejto najvplyvnejšej politickej štruktúry v sobotu prezident Medvedev oznámil, že kandidovať za prezidenta v marci budúceho roku nebude on, ale Putin.
Je tak pravdepodobné, že bude vládnuť Rusku budúcich 12 rokov, lebo iste využije možnosť dvoch šesťročných prezidentských období. Putin sa dostal k moci v roku 2000. I behom vlády Medvedeva riadil krajinu de facto on. Môže sa teda stať, že celkovo bude vládnuť krajine štvrťstoročie.
Všetky ruské médiá píšu o vyhlásení Putinovej kandidatúry ako o výsledku volieb. Slávny komentátor Alexander Minkin provokatívne začal od nedele svoje veľmi populárne otvorené listy hlave štátu už adresovať Putinovi.
Komédia pre dôverčivý Západ, sa práve skončila, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár >>
Minister financií sa vzbúril
Prekvapivo ostro reagoval minister financií Alexej Kudrin. V nedeľu zo Spojených štátov prostredníctvom novinárov poslal domov jednoznačný odkaz: nehodlá pracovať v Medvedevovej vláde, pretože sa zásadne rozchádzajú v otázke zvýšenia veku odchodu do dôchodku a výšky výdavkov na armádu.
Nielen Kudrin varuje pred „neoprávneným ekonomickým optimizmom“ a poukazuje na nebezpečenstvo závislosti od cien ropy a populizmus. Putin napriek varovaniam sľubuje aspoň šesťpercentný ekonomický rast, navrhuje zvýšiť platy vojakom či vytvoriť 25 miliónov pracovných miest.
Napriek tomu si chce skúseného a vynikajúceho ekonóma Kudrina nechať vo svojom tíme. Rusko zrejme čaká ďalšia vlna krízy.
Putin neodpúšťa
Na Putinov návrat sa musí pripraviť i zahraničie, ktoré si do istej miery zvyklo na noblesnejšie rokovanie s Medvedevom. Putinov drsný slovník, nečakané bonmoty a hlúpe vtipy sa pre niektorých politikov stanú nepríjemnou studenou sprchou.
Najmä pre tých, čo sa príliš priatelili s Medvedevom, zabudli sa dostatočne venovať Putinovi a zabudli, že Medvedev je len jeho náhradníkom. O budúcom ruskom prezidentovi je totiž známe, že má sloniu pamäť a nič neodpúšťa.
Reakcie zahraničnej tlače
Analytici konštatujú, že Medvedev bol i tak slabý politik. Niektorí v tom vidia koniec demokracie v Rusku.
Süddeutsche Zeitung
Pre mnohých to znamená, že všetko sa vracia do normálu. Vrchnosť je znovu vrchnosť a Putin – najmocnejší politik v Rusku – má znovu najsilnejší úrad.
Financial Times
Kým prezident Dmitrij Medvedev oznámil, že jeho rozhodnutie na budúci rok sa stiahnuť bolo súčasťou dávnej politickej dohody s premiérom Vladimirom Putinom, objavovali sa náznaky, že sa len tváril statočne zoči-voči politickej prehre v réžii svojho silnejšieho učiteľa.
Globe and Mail
V sobotu popoludní na politickom zjazde v Moskve skončil ruský dvadsaťročný experiment s demokraciou. Pevne sa zakorenil iný, autoritárskejší systém s len klamnou možnosťou výberu. Putinizmus je oveľa slobodnejší ako totalita, v ktorej žili Rusi v sovietskej ére. No je to one-man šou, ktorú ovláda Vladimir Putin.
New York Times
Zmena zneisťuje takzvaný reštart vo vzťahoch Spojených štátov a Ruska, ktorým pomáhal dobrý vzťah medzi Medvedevom a prezidentom Obamom. (...) Rétorika Medvedeva mu získala priazeň mnohých na západe. No všeobecne ho považovali za slabého politika, ktorého rozhodnutia mohol zvrátiť Putin.
Le Figaro
Putinova všadeprítomnosť a veľká popularita z neho robia skutočného silného muža krajiny. Jeho rozhodnutie kandidovať po tretíkrát preto nie je žiadnym prekvapením.
Spiegel
V novom Rusku nezáleží, aké právomoci dáva ústava prezidentovi alebo premiérovi. Záleží len na tom, kde je Vladimir Putin. On je štát. Po jeho vôli sú parlament, sudcovia a dokonca aj prezidentská kancelária. Rozdelenie moci už neexistuje.
Autor: Agentúra Epicentrum