Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
FREIBURG, BRATISLAVA. Mala to byť návšteva, ktorá podporí veriacich a pokúsi sa zabrániť ich odchodu z cirkvi. No okrem tisícok ľudí na omšiach a skandujúcej mládeže musel pápež Benedikt XVI. čeliť aj protestom či konfrontácii s obeťami zneužívania.
Na poslednej omši počas jeho návštevy vo vlasti bolo v nedeľu najviac ľudí. Do Freiburgu prišlo 90-tisíc veriacich.
Rozhovor s obeťami
S dvomi ženami a tromi mužmi, obeťami zneužívania, sa stretol pontifik v piatok večer, aby im vo vyše hodinovom rozhovore prejavil ľútosť.
„Atmosféra bola vcelku uvoľnená,“ komentoval pre Reuters stretnutie vatikánsky hovorca Federico Lombardi. „Pápež ukázal, že chápe bolesť obetí a cirkev urobí všetko, aby sa už nič podobné nestalo.“
Len v Nemecku asi sedemsto ľudí požaduje od cirkvi a kňazov odškodnenie za zločiny, ktorých sa v minulosti dopustili.
Vydržali totality
V sobotu pápež na omši odmietol homosexuálne manželstvá, potraty či eutanáziu. V durínskom Erfurte však hlava katolíckej cirkvi hovorila aj o schopnosti bojovať s totalitami.
„Najskôr ste museli vydržať hnedú a potom červenú diktatúru,“ povedal Benedikt XVI.. „A tie pôsobili na kresťanskú vieru ako kyslý dážď.“
Na poslednej omši vo Freiburgu povedal, že nemeckí katolíci si zaslúžia uznanie za všetko dobro, ktoré pre svoju krajinu robia. Mali by však pokračovať v úsilí vytvoriť si bližší vzťah k Bohu.
Pápež zdôraznil, že "škody nemôžu cirkvi napáchať neprajníci, ale len nezapálení kresťania".