SME

Putin odhalil svoj geniálny plán

Vladimir Putin nechcel z Kremľa nikdy odísť. Dmitrij Medvedev, bol len jedným z manévrov precízne naplánovaného návratu do Kremľa.

Za Putina sa pre Rusko ustálil termín „riadená demokracia“.Za Putina sa pre Rusko ustálil termín „riadená demokracia“. (Zdroj: TASR)

Ruský premiér Vladimir Putin sa takmer isto už na jar znovu stane ruským prezidentom. Môže ním byť až do roku 2024. Krátka prestávka, kedy ho v Kremli zastúpil jeho petrohradský rodák Dmitrij Medvedev, bola len jedným z manévrov precízne naplánovaného návratu do Kremľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Operácia nasledovník

Keď ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi končilo v roku 2007 druhé volebné obdobie, nechal s napätím čakať ruských voličov, koho si vybeberie za nasledovníka. Vybral si nevýrazného, ale za to mimoriadne lojálneho Dmitrija Medvedeva.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď, ako to oznámil, sa z neokukaného Medveva stal favorit volieb a jeho zvolenie sa považovalo už len za formalitu. Putin zároveň ako líder Jednotného Ruska pomohol svojej strane získať v parlamentných voľbách ústavnú väčšinu a zabezpečiť si hladkú zmenu ústavy v ruskej dume.

2. Nová ústava pre Putina

O tom, že Putin sa zrejme do Kremľa ešte vráti, sa špekulovalo už keď sťahoval svoju kanceláriu z Červeného námestia do premiérskeho kabinetu. Keď došlo k zmene ruskej ústavy, bralo sa to takmer ako fakt. Zvýšilo sa v nej volebné obdobie zo štyroch na šesť rokov a automaticky umožnilo Putinovi ústavný návrat na najvyšší post v krajine.

V zavedených demokraciách, kde funguje prezidentský systém, môže kandidovať prezident len dvakrát. V prípade Ruska dostal Putin možnosť po dvoch štvorročných obdobiach kandidovať ešte dvakrát. Teoreticky tak môže byť prezidentom celkom dvadsať rokov. Ak by túto ústavnú možnosť využil, v roku 2024, kedy by mu skončilo štvrté volebné obdobie, by mal 71 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

3. Dvojhlavé Rusko

Napriek tomu, že podľa ruskej ústavy má prezident najviac právomocí v krajine, počas prezidentovania Medvedeva si aj tak väčšina obyčajných Rusov, a v tom sa s nimi zhodujú aj analytici, myslela, že mužom číslo jedna v krajine je stále premiér Putin.

Zdanlivé nedorozumenia medzi nimi (napríklad iný pohľad na konflikt v Líbyi, či rozpad Sovietskeho zväzu) nikdy neprerástli do otvoreného konfliktu. Naopak, obaja petrohradskí rodáci, sa vždy vyhli priamej konfrontácii a radi sa ukazovali na spoločnej lyžovačke či rybačke.

ryb.jpg

4. Ilúzia demokracie

Štvororočná pauza pre Vladimira Putina potešila západ, ktorý by sa na jeho tretiu kandidatúru v rade pozeral veľmi kriticky. Až nápadne by to pripomínalo bieloruský scenár, kde si Alexander Lukašenko v zmanipulovanom referende umožnil doživotné kandidovanie za prezidenta. Putin sa tomu formálnym odovzdaním moci lojálnemu politikovi vyhol.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti však o jeho odchode pochyboval len málokto. Aj preto sa za Putina ustálil pre Rusko termín „riadená demokracia“. Podľa analytičky Maše Lipmanovej z Carnegieho centra v Moskve je však presnejšie hovoriť o „ľahko autoritatívnom režime“.

5. S Medvedevom sa nič nezmenilo

Keďže Medvedev, na rozdiel od Putina, neprišiel z prostredia KGB, a patril skôr k liberálnejším kruhom, podarilo sa výmenou na prezidentskom kresle vytvoriť ilúziu väčšej demokracie ako za Putina. Tiež, na rozdiel od svojho predchodcu, Medvedev nezľahčoval Stalinistické zločiny a nepovažoval pád Sovietskeho zväzu za zlú vec.

V skutočnosti však za Medvedeva nedošlo k žiadnym výrazným demokratickým reformám. Guberátori či senátori sa stále nevolia priamo. Nepokročilo sa ani v prípade bývalého šéfa Jukosu a niekdajšieho najbohatšieho Rusa, Michaila Chodorkovského.

SkryťVypnúť reklamu

Optimisti čakali od liberálneho právnika, ktorý má rad Deep Purple a rád sa hrá s modernými hračkami zo západu (iPhone, iPad, má účet na Twitteri), že dá Chodorkovskému amnestiu. Stal sa však pravý opak. Za jeho prezidentovania došlo k ešte absurdnejšiemu procesu proti Chodorkovskému, ktorému po odsedení osemročného trestu predĺžili väzenie až do roku 2019.

Za Medvedeva tiež Rusko prekreslilo mapu sveta, keď zviedlo s Gruzínskom päťdňovú vojnu o Južné Osetsko, ktorá skončila de facto anektovaním nielen malej separatistickej republiky neďaleko Tbilisi ale aj strategického Abcházska, ktoré Gruzínci považujú za najkrajšiu časť svojej krajiny.

6. Majster taktiky Putin

Na Twitteri sa už objavil komentár, že Android (Putin) nahradí iPod (Medvedev). Americký veľvyslanec teraz môže vo svojich depešiach napísať, že Batman (Putin) sa vracia a Robin (Medvedev) ide na jeho miesto a vo svojej predpovedi sa rozpísať, ako bude vyzerať Rusko po máji 2012, keď sa do Kremľa znovu vráti Alfa samec. Putinovi sa opäť podaril ťah, ktorý urobil sám, a bez toho, aby ho niekto alebo niečo prezradilo.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho plánovaný návrat do Kremľa by síce nikoho neprekvapil, ale spôsob, akým sa to chystal urobiť, nebol do poslednej chvíle jasný nikomu. Bývalý agent KGB a šéf FSB odkrýva karty, až keď to sám uzná za vhodné. Aj preto sa priamym otázkam, či bude znovu kandidovať na prezidenta, vždy usilovne vyhýbal.

Po straníckom zjazde strany Jednotného Ruska už otázka nestojí, či sa Putin vráti do Kremľa, ale ako v ňom bude vládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu