BRUSEL. Belgické politické strany sa dnes priblížili k vytvoreniu vlády po 15 mesiacoch od uskutočnenia parlamentných volieb.
Rozhovory trvali celú noc až do dnešného rána, keď lídri ôsmich politických strán približne o 07.00 h SELČ oznámili, že našli spoločný záujem ohľadne reformy zákona o rozpočtových pravidlách.
"Túto noc sme odsúhlasili najväčšiu štátnu reformu v dejinách... Som veľmi šťastný. Je to pre našu krajiny historický krok," povedal Alexander De Croo, šéf flámskych liberálov. Tí spôsobili vlani pád predchádzajúcej vlády, ktorá nedokázala pokročiť v reformách.
Belgicko sa dostalo pod paľbu finančných trhov kvôli svojmu štátnemu dlhu, ktorý dosahuje takmer 100 percent hrubého domáceho produktu (HDP) - presnejšie 96,6 percenta. Tento dlh bol vlani tretím najvyšším v eurozóne. Trhy kritizujú aj to, že krajina nemá plne funkčnú vládu, ktorá by bola schopná uskutočňovať štrukturálne reformy.
Ratingové agentúry Standard & Poor's a Fitch pohrozili, že znížia rating Belgicka na AA+.
Flámske strany, ktoré žiadali väčšie právomoci pre svoj bohatší región s takmer 60 percentami belgickej populácie, uviedli, že po dohode dosiahli väčšiu fiškálnu nezávislosť - právomoc ich regiónov nakladať s financiami sa takmer zdvojnásobila.
Chudobnejšie francúzsky hovoriace regióny Valónska získali dodatočné peniaze na oficiálne dvojjazyčné, ale prevažne frankofónne hlavné mesto Brusel a tiež financie na pokrytie prvých desiatich rokov prechodu na nový systém.
Napriek tomuto prelomu bude zrejme trvať ešte niekoľko ďalších týždňov, kým sa vytvorí nová vláda.
Belgicko je v politickej slepej uličke od parlamentných volieb v júni 2010, keďže strany z oboch jazykových táborov sa za celý čas nedokázali dohodnúť na budúcej podobe krajiny.
Belgicko v súčasnosti riadi dočasná vláda pod vedením Yvesa Letermea.