SME

Abbás chce plné členstvo

Izrael i Palestína sú teraz pod tlakom, aby obnovili vyjednávania o samostatnom štáte.

Vo východnom Jeruzaleme zatýkali Palestínčanov.Vo východnom Jeruzaleme zatýkali Palestínčanov. (Zdroj: TASR/AP)

Agentúrnu správu sme o 20:02 nahradili autorským článkom denníka SME.

NEW YORK, TEL AVIV. Palestínsky líder Mahmúd Abbás odolal medzinárodnému tlaku a včera odovzdal šéfovi OSN Pan Ki-munovi žiadosť o prijatie Palestíny za plnoprávneho člena svetovej organizácie.

Žiadosť posúdila špeciálna komisia a posunula ju do Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa žiadosťou Palestíny o udelenie statusu riadneho člena bude zaoberať už v pondelok. Informovala o tom v piatok večer súčasná predsednícka krajina výkonného orgánu OSN, ktorou je momentálne Libanon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jeho veľvyslanec pri svetovej organizácii Návaf Salám novinárom potvrdil, že žiadosť, ktorú dostal od generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, okamžite posunul ďalším 14 členov BR.

„To je moment pravdy, náš národ chce počuť odpoveď sveta,“ povedal Abbás na pôde OSN. Abbás si toto riešenie zvolili s vedomím, že palestínsku žiadosť budú prinajmenšom vetovať Američania a celý proces schvaľovania sa môže oddialiť o mesiace.

Naopak Rusko bude v Bezpečnostnej rade hlasovať za plné členstvo Palestíny v OSN, ak bude otázka uznania predložená najvyššiemu grémiu organizácie.

"Ak bude záležitosť predložená na hlasovanie, podporíme ju," povedal dnes v New Yorku zdroj ruskej delegácie citovaný agentúrou Interfax. Zdroj dodal, že Rusko nevidí výrazný rozpor medzi žiadosťou o uznanie palestínskeho štátu, ktorú predložil palestínsky prezident Mahmúd Abbás, a mierovými rokovaniami.

SkryťVypnúť reklamu

Kvarteto blízkovýchodných mierových sprostredkovateľov - EÚ, Rusko, OSN a USA - sa medzičasom dohodlo na vyhlásení, ktoré má vrátiť Izrael a Palestínčanov k mierovým rokovaniam. Podľa zúčastnených strán majú Izraelčania a Palestínčania čo najskôr načrtnúť plán rokovaní a "najneskôr do konca roku 2012" dosiahnuť dohodu.

Brilantná taktika od Palestínčanov, uznal Blair

Bývalý britský premiér Tony Blair označil palestínsku žiadosť o udelenie plného členstva v OSN za "brilantný taktický krok". No jeho dôsledky už môžu byť menej príjemné.

Blair, ktorý je zároveň aj špeciálnym vyslancom Blízkovýchodného kvarteta pozostávajúceho z EÚ, USA, Ruska a OSN, podotkol, že žiadna rezolúcia Palestínčanom nezaručí reálny štát.

Aktuálne dianie však podľa neho môže pomôcť rozbehnúť dlhodobo stagnujúci blízkovýchodný mierový proces. Situáciou sa ešte v piatok bude zaoberať aj samotné kvarteto, jeho piatkové zasadnutie sa bude konať v konferenčnej miestnosti generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna a za jeho osobnej účasti.

SkryťVypnúť reklamu

"Stále som im (Palestínčanom) hovoril, že ak je to taktika, funguje brilantne. Ľudia sa teraz sústredia na to, čo dokážeme urobiť vo veci obnovenia rokovaní," povedal britský expremiér, ktorý dúfa, že veci sa pohnú skôr, ako sa žiadosťou predloženou palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom začne zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Očakáva sa, že sa tak stane v priebehu niekoľkých týždňov.

Netanjahu sa chcel s Abbásom stretnúť, ten však odišiel

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok odsúdil žiadosť Palestíny o prijatie do OSN ako plnoprávneho člena.

Líder židovského štátu, ktorý pred Valné zhromaždenie predstúpil krátko po palestínskom prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, však ponúkol Palestínčanom priame rokovania o mieri na Blízkom východe. Ten sa však podľa neho nedá dosiahnuť prostredníctvom rezolúcii OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Následne vyzval Abbása na okamžité stretnutie na pôde OSN, no to sa zrejme neuskutoční, keďže palestínsky líder už New York zrejme opustil.

"Naťahujem ruku smerom palestínskemu ľudu, s ktorým tužíme po spravodlivom a trvalom mier. Pravdou je, že Izrael chce mier, pravdou je, že ja chcem mier.. Pravdou je, že nemôžeme dosiahnuť mier cez rezolúcie OSN, ale iba prostredníctvom rokovaní. Pravdou je, že Palestínčania do tohto momentu vyjednávať odmietali," povedal izraelský premiér.

"Dovoľte nám sa stretnúť v OSN. Sám so sebou sa nemôžem dohodnúť na mieri, nemôžem to urobiť bez vás," dodal premiér židovského štátu, ktorý podotkol, že obaja sú "synovia Abraháma, naše osudu sú prepojené".

Nič sa nezmení

Pre Palestínčanov je tento deň ďalší historický okamih na svojej ceste za štátom, inak sa však toho veľa nezmení. Ich vec sa však včerajším Abbásovým krokom stáva urgentnejšou ako kedykoľvek predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínčania sa rozhodli pre diplomatickú cestu cez OSN po tom, čo takmer dvadsať rokov po vzniku palestínskej samosprávy stále nedosiahli všetky atribúty samostaného štátu.

Narazili však na odpor Izraela, Spojených štátov aj viacerých európskych krajín, ktoré si myslia, že samostatný palestínsky štát vzíde len z rokovaní s Izraelom. Ten totiž okupuje západný breh aj pásmo Gazy a anektoval východný Jeruzalem. Bez toho, aby Izrael dostal garancie, že palestínsky štát nebude preň hrozbou, sa nedá očakávať, že bude ochotný stiahnuť sa z území, na ktorých Palestínčania chcú svoj štát.

Hoci svetová verejnosť v zásade sympatizuje s palestínskymi ašpiráciami, posledný týždeň diplomatických hier ukázal, že na štát to nestačí. Po tom, čo americký prezident Barack Obama jasne povedal, že bude vetovať palestínsku žiadosť v BR OSN a ako azda nikdy predtým sa postavil za Izrael, začali palestínske nádeje klesať.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedia sa dohnúť

Palestínčania ešte mohli požiadať o štatút nečlenského štátu, ktorý je zlepšením ich súčasného postavenia. Na to potrebujú jednoduchú väčšinu vo Valnom zhromaždení, ktorú majú. Nateraz sa špekuluje, či sa po očakávanom neúspechu v Bezpečnostnej rade obrátia na Valné zhromaždenie.

Po včerajšku budú obe strany pod tlakom, aby sa vrátili k vyjednávaniam. To bude však náročné, lebo Izraelčania a Palestínčania sa nevedia dohodnúť ani na tom, či by sa mali začať okamžite, alebo im majú predchádzať ústretové gestá. Takýto stav už trvá viac ako rok. Na pôde OSN včera Abbás obvinil Izrael, že nerobí nič pre mierové riešenie.

Všetko ešte komplikuje rozdelená paletínska politická scéna. Hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, včera vyhlásilo, že Palestínčania by si štát mali vybojovať a nie oň prosiť v OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínčanom číslo 194 nenesie

TEL AVIV. Prejav palestínskeho lídra Mahmúda Abbása očakávali s napätím nielen v New Yorku, ale aj na palestínskych územiach a vo východnom Jeruzaleme. V pohotovosti bolo 22-tisíc izraelských policajtov aj palestínska bezpečnosť.„Prišiel som si vypočuť Abbásov prejav, pretože hovorí o našej budúcnosti a osude. Očakávam od neho toľko - vyhlásenie našeho štátu,“ povedal pre BBC 21-ročný študent z Hebronu Chálil Džaberí.

Hoci palestínsky líder vyzýval svojich ľudí, aby zachovali pokoj, na viacerých miestach boli zrážky medzi Palestínčanmi a izraelskými policajtmi aj osadníkmi.

Včera podvečer palestínske zdroje hlásili najmenej jedného mŕtveho Palestínčana, ktorého zastrelili Izraelčania. Objavili sa aj správy o zranených po zrážkach a páde veľkoplošnej obrazovky na ľudí, ktorí pozerali Abbásov prejav na pôde OSN na námestí v Ramalláhu. Niekoľko ľudí zatkli.

SkryťVypnúť reklamu

Terčom palestínskej zlosti nie sú ani tak Izraelčania, od ktorých nikto nič neočakával, ako americký prezident Barack Obama. Jeho fotky sa pália a trhajú už niekoľko dní.

Izraelskí bezpečnostní analytici aj policajné zdroje počas včerajšieho dňa zdôrazňovali, že Palestínčania dostali pokyny, aby sa zdržali násilností, lebo to len spochybní ich vyhlásenia o pripravenosti mať vlastný štát. Emócie však boli silné.

Palestínčania dnes Abbása nebudú vítať tak nadšene, ako keby prišiel s certifikátom štátnosti. Číslo 194, ktoré znamená, že Palestína bude 194. štátom sveta, vyzerá na palestínskych plagátoch impozantne, ale pripomína aj to, že to môže trvať aj viac ako 194 dní, kým to bude pravda.

To môže len prehlbovať palestínsku frustráciu a od nej podľa izraelského denníka Haarec nie je k tretej intifáde až tak ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Jana Shemesh

Izrael

Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
Zničené budovy po izraelskom útoku na Chán Júnis v Pásme Gazy.

Izraelská armáda sa k útokom dosiaľ nevyjadrila.


TASR
Ilustračné foto.

Do Káhiry mala na konzultácie pricestovať vysokopostavená delegácia Hamasu.


TASR 1
Súvisiace témy: Blízky východ, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu