LONDÝN, BRATISLAVA. Hovoril, že pôjde o kultovú knihu súčasnosti, napoly životopis, napoly manifest za slobodu slova.
Vo štvrtok vyšla, no Julian Assange sa z nej neteší. Autobiografia šéfa WikiLeaks sa totiž dostala von bez jeho súhlasu aj autorizácie.
Na britský trh ju pustil vydavateľ Canongate, s ktorým Assange koncom minulého roka podpísal zmluvu.
Jej súčasťou bola aj záloha pol milióna libier, ktorou Austrálčan vyplatil svojich právnikov. Kniha mala vyjsť už v apríli.
Nedokončená kniha
Nestalo sa tak. Assange síce strávil asi 50 hodín s Andrewom O'Haganom, ktorý jeho spomienky spisoval, no v júli prišiel s tým, že chce od zmluvy odstúpiť. Zálohu však nevrátil, ostala u právnikov.
Canongate sa preto rozhodol, že knihu predsa len vydá. Ešte nie je úplne hotová, no vydavateľstvo sa dostalo k pracovnej verzii z marca.
Rozprávanie sa končí krátko pred zverejnením amerických diplomatických depeší z novembra minulého roku.
Knihu vytlačili pred pár dňami v tajnosti a distribuovali po britských kníhkupectvách. Nečítal ju ani Assange, podľa ktorého v nej môže byť množstvo chýb, keďže dielo neprešlo jeho korektúrou.
„Julian vždy hovoril, že kniha je dobre napísaná, s čím súhlasíme. Zvýrazňuje jeho zanietenie pre pravdu,“ uviedol Canongate vo vyhlásení.
Vydavateľstvo zároveň sľúbilo, že Assangeovi vyplatí aj tantiémy, ak presiahnu sumu pol milióna, ktorú mu vyplatili predtým.
Už vo štvrtok uverejnil denník Indepenedent tri ukážky z diela.
Šovinista, nie násilník
V jednej Assange hovorí o svojich hackerských začiatkoch. „Odpojiť telefónne linky pre 20tisíc obyvateľov Buenos Aires? Žiadny problém. Dať Newyorčanom zadarmo hovory na jedno poobedie? Choď po tom,“ píše bývalý hacker.
V ďalšej ukážke zas hovorí o začiatkoch WikiLeaks a o osamelom živote v hotelových izbách.
Najväčšiu pozornosť pútajú Assangeove spomienky na minuloročnú návštevu Švédska, kde podľa miestnej prokuratúry znásilnil dve ženy.
Štokholm žiada jeho vydanie, Assange je preto teraz v Británii v domácom väzení, kým sa definitívne rozhodne.
„Možno som šovinistické prasa, ale nie som násilník,“ obhajuje sa podobne ako pred súdom. Pripája aj svoju obľúbenú teóriu, že v skutočnosti ide o sprisahanie proti nemu.
Vraj ešte pred príchodom do Švédska dostal tip, že americká vláda na neho niečo chystá.