Blokáda holandských kvetov nepomohla.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Holandské tulipány mohli byť posledné, čo mali problémy na južných hraniciach v rámci Európskej únie. Rumunsko a Bulharsko si však na otvorenie svojich hraníc ešte počkajú.
Staromódne vydieranie
Holandsko a Fínsko vo štvrtok na rokovaní ministrov vnútra únie zablokovali ich vstup do zóny bez hraníc, Schengenu. Majú výhrady k ich boju s korupciou a organizovaným zločinom. Očakáva sa, že rozhodnutie sa presunie na summit lídrov únie v októbri.
Na vstup si Rumuni a Bulhari počkajú podľa diplomatov aspoň do júla budúceho roka.
Zóna bez hraníc
Schengen
- Má 25 členov, z toho 22 krajín je z Európskej únie.
- Británia a Írsko do Schengenu odmietli vstúpiť, Rumunsko, Bulharsko a Cyprus čakajú na súhlas únie.
- Traja členovia sú mimo únie: Island, Nórsko a Švajčiarsko. Čoskoro sa pripojí Lichtenštajnsko.
Holandsko oznámilo svoj postoj pred týždňom. Rumunsko potom niekoľko dní blokovalo na hraniciach holandské tulipány. Oficiálne pre podozrenie na „nebezpečnú baktériu“.
Tulipánovú vojnu, ako ju prezývali médiá, viacerí holandskí politici označili za nátlak, Esther de Langeová v europarlamente dokonca za „staromódne vydieranie“.
Výsledky laboratórnych testov očakávajú koncom tohto týždňa.
K Holanďanom sa tento týždeň pridali aj Fíni. Nepomohla ani snaha Poľska, ktoré dočasne šéfuje únii, o kompromis.
S prijatím na dve fázy: najprv letiská a prístavy a potom pozemné hranice, súhlasilo váhavé Francúzsko a Nemecko, ale nie Holandsko a Fínsko.
Slovensko bolo podľa ministra vnútra Daniela Lipšica za to, aby Rumunsko a Bulharsko mohli vstúpiť teraz, pretože spĺňali kritériá.
„Neznamená to, že by korupcia a organizovaný zločin v týchto krajinách neboli problémom, no malo sa to riešiť pred ich prijatím do Európskej únie,“ povedal Lipšic.
V únii chýba dôvera
Možnosť slobodne cestovať po Európskej únii považujú podľa prieskumu eurobarometra Slováci, ktorí ju majú od roku 2007, za jednu z najväčších výhod členstva. Rumuni a Bulhari, ktorí sa stali členmi únie o tri roky neskôr ako my, chceli oslavovať túto výhodu tento rok v marci.
Vstup do Schengenu im však odložili pre výhrady Francúzska a Nemecka k ich boju s korupciou a organizovaným zločinom, ktoré nepatria do kritérií na vstup. Technické požiadavky obe krajiny spĺňajú.
Je to však otázka politiky a dôvery. Na prijatí krajiny do Schengenu sa musí zhodnúť 22 štátov únie, a to v čase, keď spory pre migráciu rozširovaniu ani vzájomnej dôvere neprajú.