Článok sme nahradil autorským textom o 17:23
Najkontroverznejší prípad trestu smrti v Spojených štátoch za posledné roky ukončila smrtiaca injekcia. Troyovi Davisovi nepomohol pápež ani skoro milión ľudí.
JACKSON, BRATISLAVA. Krátko predtým, ako mu mali pichnúť smrtiacu injekciu, zdvihol hlavu z lôžka. Pripútaný sa pozrel na rodinu policajta Marka MacPhaila, ktorého podľa rozsudku zabil.
„Nebol som zodpovedný za to, čo sa stalo v tú noc. Nemal som zbraň. Nebol som ten, čo vzal život vášmu otcovi, synovi, bratovi,“ povedal ešte raz a naposledy 42ročný Afroameričan Troy Davis. Krátko pred tým, ako mu do žíl pichli zmes pentobarbirátu.
Podpora Cartera aj pápeža
V americkom štáte Georgia v stredu neskoro večer uzavreli jeden z najkontroverznejších prípadov trestu smrti v krajine za posledné roky. Troy Davis, muž odsúdený za vraždu policajta, zomrel po 20 rokoch v cele smrti.
Kontroverzné popravy v USA
- Teresu Lewisovú odsúdili za vraždu manžela a nevlastného syna. Popravili ju aj napriek tomu, že jej IQ bolo iba 72, dva body nad hranicou mentálne postihnutej osoby.
- Cameron Willingham prišiel pri požiari svojho domu o všetky tri dcéry. Akoby to nestačilo, obvinili ho, že požiar spôsobil sám, aby zakryl, že ich zneužíval. Napriek nedostatku dôkazov ho popravili.
- Michaela Blaira pred popravou za údajnú vraždu sedemročného dievčaťa nezachránil ani test DNA, ktorý hovoril, že je nevinný.u bude nejaký text
Ročne v Amerike popravia takmer 50 odsúdených. Aj keď veľa z nich tvrdí, že sú nevinní, Troyovi Davisovi verilo veľa ľudí. Stovky sa vo štvrtok zišli pred väznicou, takmer milión podpísalo internetovú petíciu. Podporovali ho aj pápež Benedikt XVI. americký exprezident Jimmy Carter či juhoafrický nositeľ Nobelovej ceny za mier Desmond Tutu. Proti jeho poprave sa tento týždeň vyslovilo aj Francúzsko či Rada Európy.
Pre bojovníkov proti trestu smrti to môže byť ukážkový prípad. Mnoho faktov naznačuje, že v stredu zomrel nevinný človek.
V noci v auguste 1989 niekto zastrelil policajta mimo služby Marka MacPhaila, ktorý sa v meste Savannah pred predajňou Burger King snažil pomôcť bezdomovcovi, ktorého bili. Dve rany trafili hlavu a srdce.
Z vraždy obvinili vtedy 20ročného nezamestnaného Davisa. Tvrdil, že je nevinný. V roku 1991 ho odsúdili na trest smrti. Svedčilo proti nemu deväť svedkov. Okrem toho však neexistoval žiaden iný fyzický dôkaz, že práve on stlačil spúšť.
Keď už Davis sedel v cele smrti, sedem z deviatich svedkov vzalo svoju výpoveď späť. Niektorí tvrdili, že ich k výpovedi tlačila polícia, ďalší dokonca pod prísahou povedali, že skutočný vrah sa im k činu priznal.
Na štvrtýkrát
Davis zvyšné roky bojoval o opätovný proces. Neúspešne. Podpora ľudí v Spojených štátoch aj v Európe bola veľká. V konečnom dôsledku ho však nezachránila.
Davisa mali popraviť už trikrát – raz v roku 2007, a dvakrát v roku 2008. V osudný deň nakoniec trest vždy oddialili.
Aj v stredu, počas štvrtého termínu, bojovali jeho právnici do poslednej chvíle o odloženie popravy. Nakoniec mal posledné slovo Najvyšší súd Spojených štátov. Davis čakal štyri hodiny, kým jeho návrh zamietli.