NEW YORK. Americký prezident Barack Obama v stredu nepriamo odmietol snahy Palestínčanov o prijatie za člena Organizácie Spojených národov (OSN).
Podľa šéfa Bieleho domu na ceste k mieru medzi Palestínou a Izraelom neexistujú žiadne "skratky". Obama to povedal počas svojho vystúpenia na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
V stredu má naplánované aj stretnutia tak s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom ako aj izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Dohoda medzi Izraelom a Palestínou?
"Som presvedčený, že neexistuje žiadna skratka k ukončeniu konfliktu, ktorý trvá už desaťročia," vyhlásil Obama. "Mier neprichádza prostredníctvom vyhlásení a rezolúcií v OSN - ak by to bolo také ľahké, dosiahli by sme ho už teraz," vysvetlil v narážke na palestínske snahy o prijatie do organizácie.
"Nakoniec sú to Izraelčania a Palestínčania - nie my - ktorí musia dosiahnuť dohodu o tom, čo ich rozdeľuje: hranice a bezpečnosť, utečenci a Jeruzalem," spresnil americký prezident.
Obama zároveň opäť zopakoval svoju podporu pre vznik samostatnej Palestíny. "Veril som v minulosti - a verím aj teraz - že palestínsky ľud si zaslúži vlastný štát," vyhlásil. Ako však dodal, treba hľadieť aj na "bezpečnostné problémy" Izraela.
"Buďme úprimní: Izrael je obkolesený susedmi, ktorí voči nemu opakovanie viedli vojny. Izraelskí obyvatelia boli zabíjaní raketami vypálenými na ich domy a samovražednými bombami odpálenými v ich autobusoch," dodal.
Brazília stojí za Palestínou
Naopak brazílska prezidentka Dilma Rousseffová sa domnieva, že Palestína by sa mala stať plnoprávnym členom OSN.
Brazílska líderka sa tak vyjadrila vo svojom prejave pred Valným zhromaždením OSN, ktorého výročné zasadnutie v stredu otvoril generálny tajomník Pan Ki-mun.
Podľa Rousseffovej iba "suverénna Palestína môže reagovať na legitímne izraelské túžby po mieri, bezpečnosti a politickej stabilite v regióne".
Ako povedala prezidentka Brazílie, "tak ako väčšina členských štátov Valného zhromaždenia veríme, že nastal čas, aby Palestína bola zastúpená ako plnohodnotný člen organizácie".
O žiadosti na prijatie Palestíny za člena OSN má Bezpečnostná rada hlasovať už v piatok. Aby bol návrh úspešný, je potrebné, aby za neho zahlasovalo najmenej 9 zo všetkých 15 členov.
Žiaden stály člen - vrátane Ruska, Číny, Veľkej Británie, Francúzska a USA - pritom nemôže zahlasovať proti. Ak Bezpečnostná rada žiadosť odobrí, môže o nej hlasovať Valné zhromaždenie, pričom za návrh sa musia vysloviť dve tretiny zo všetkých 193 členov.