MOSKVA. Urobil tak vo svojom najnovšom článku, ktorý vyšiel v dvoch celoštátnych ruských novinách.
Osemdesiatročný štátnik prirovnal súčasnú politickú a ekonomickú situáciu k ére Leonida Brežneva ktorého vláda v rokoch 1964-1982 bola symbolizovaná ekonomickou a politickou stagnáciou.
Obdobie ekonomického rozmachu v rokoch 2000-2008 bolo obdobím obrovskej závislosti na vývoze energetických surovín, čo vytvorilo "ilúziu stability a prosperity," píše Gorbačov v narážke na čas, keď bol ruským prezidentom Vladimir Putin.
O Brežnevovej ére pritom historici hovoria podobným spôsobom, keďže Sovietsky zväz vtedy zaznamenával rekordné predaje ropy. Celkovo však spoločnosť po ekonomickej, politickej aj sociálnej stránke stagnovala. Gorbačov súčasného ruského premiéra Putina ani jeho nasledovníka na poste hlavy štátu Dmitrija Medvedeva priamo nemenuje, kritizuje len neochotu ruského vedenia zrealizovať reformy.
"Neochota začať reformy alebo túžba uskutočniť čiastočné zmeny je často vysvetľovaná strachom o stratu moci," píše ďalej Gorbačov. "Ale je to práve absencia zmeny, ktorá vytvára nestabilitu a ohrozuje budúcnosť krajiny," uzatvára.