BUDAPEŠŤ. Informoval o tom spravodajský server index.hu.
Komisia expremiéra predvolala, aby sa ho ako väčšinového majiteľa spoločnosti Motim Zrt. spýtala, akú výrobnú stratégiu má podnik a aké opatrenia prijal, aby zabránil podobnej katastrofe. Gyurcsány na sociálnej sieti Facebook v utorok avizoval, že rokovania komisie sa nezúčastní, pretože jeho firma nie je väčšinovým majiteľom Motimu.
Komisia v utorok vypočula Lászlóa Fülöpa - generálneho riaditeľa spoločnosti Tatai Környezetvédelmi Zrt., ktorá prevádzkuje odkalisko v Almásfüzitö. Riaditeľ komisii oznámil, že firma používa inú technológiu. Jeho slová o stave odkaliska parlamentná komisia akceptovala.
Predstavitelia spoločnosti Rekultív Depónia Kft. prevádzkujúcej skládku červeného kalu v Neszmélyi napriek predvolaniu neprišli na utorňajšie zasadnutie komisie, ktorá konštatovala, že spoločnosť odmieta spolupracovať. Predvolania komisie nie sú záväzné.
Opozičné ultrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik v utorok avizovalo, že iniciuje vzatie expremiéra Gyurcsánya do väzby. Oznámil to poslanec Jobbiku Lajos Képli, ktorý je súčasne predsedom komisie vyšetrujúcej únik červeného kalu.
Képli povedal, že je zarážajúce, že Gyurcsány, ktorého vyšetrujú v prípade zneužitia právomocí pri miliardovej výmene pozemkov, je stále na slobode, hoci bol zbavený poslaneckej imunity. Takto má možnosť likvidovať dôkazy a ovplyvňovať svedkov, dodal Képli.
Ekologická katastrofa na západe Maďarska v župe Veszprém, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska, si vyžiadala desať obetí a vyše 120 ľudí utrpelo zranenia. Približne 400 domov bolo zničených. Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser, zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.