Ropa na morskom dne môže naďalej predstavovať dlhodobé riziko pre ekosystémy v blízkosti pobrežia.
MOBILE. Informovala dnes o tom agentúra Reuters.
Chumáče dechtu, ktoré sa tento mesiac dostali na hladinu a pláže Alabamy v dôsledku tropickej búrky Lee, majú "v podstate identické" chemické zloženie ako vzorky z úniku ropy po katastrofe ropnej súpravy Deepwater Horizon. Vyplýva to zo štúdie vedcov z univerzity v Auburne v Alabame.
Štúdia - uskutočnená pred, počas a po tropickej búrke Lee - naznačuje, že pozostatky ropy sa do veľkej miery nezmenili ani 17 mesiacov po úniku ropy z poškodeného vrtu.
Vedcami získané údaje priamo spojili nedávno analyzované zvyšky ropy s únikom z roku 2010, keď sa do mora dostalo vyše 200 miliónov galónov ropy.
Podľa štúdie bola ropa z havárie, ktorá ostala na morskom dne, vystavená podmienkam v mori, a to zdecimovalo väčšinu polycyklických aromatických uhľovodíkov.
Podporuje to hypotézu, že ropa z morského dna môže naďalej predstavovať "istý stupeň dlhodobého rizika pre ekosystémy v blízkosti pobrežia", uvádza sa v štúdii.
Hovorca BP Scott Dean uviedol, že výskum z Auburnu nemá bezprostredný vplyv na pokračujúce úsilie spoločnosti pri zvládaní následkov úniku ropy. Dodal, že štúdiu videli, ale nemení to ich postup a majú tímy, zbierajúce chumáče dechtu.