TEL AVIV. V New Yorku diplomati horúčkovito pracujú na tom, aby sa vymotali z krízy, ktorá sa očakáva pre palestínske snahy uchádzať sa o plné členstvo v OSN. Ľudia na palestínskych územiach však veľa neočakávajú.
Nech to dopadne akokoľvek, v krátkom čase sa životy Palestínčanov nezmenia.
Ak by palestínske vedenie odolalo tlaku stiahnuť prihlášku za plnoprávneho člena OSN a Valné zhromaždenie by ju schválilo, bez rokovaní s Izraelom, ktorý kontroluje pohyb na palestínskych územiach, sa veľa neurobí.
Suveníry nezávislosti
V mestách na západnom brehu si ľudia chystajú palestínske zástavy, v obchodoch sa objavili suveníry.
Ľudia si častejšie zapínajú správy a diskutujú o tom, čo nakoniec palestínski diplomati vybavia. Existuje obava, že palestínsky líder Abbás napriek silným rečiam napokon prihlášku stiahne.
Nedodržaný sľub
Palestínčania na západnom brehu z celej situácie viac ako Izrael vinia amerického prezidenta Baracka Obamu. Keď ho zvolili, Palestínčania mali veľké nádeje, že sa k nim podľa ich slov, bude niekto z Ameriky správať férovo.
Teraz Obama váha so svojím sľubom, že Palestínčania budú mať už tento september vlastný štát. „Bojí sa amerických židov, tak je to,“ vysvetľovali reportérovi izraelskej televízie palestínski muži v Ramalláhu.
Povedali mu tiež, že teraz sa im žije relatívne dobre, hoci ich stále obťažujú izraelské zátarasy na cestách.
Ekonomická situácia na západnom brehu sa v posledných rokoch zlepšila, obyvatelia sa však obávajú, že ak Palestínčania prídu o medzinárodnú pomoc, čím sa im niektorí vyhrážajú, bude horšie.