Poľský premiér bude do konca kampane každý deň cestovať po krajine,aby presviedčal nerozhodnutých voličov. Zľakol sa, že ho dobieha opozičný konkurent.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Pred rokom povedal, že Občianska platforma nemá s kým prehrať voľby. Donald Tusk, ktorý ako prvý poľský premiér od pádu komunizmu vydržal vládnuť plné štyri roky, mal po októbrovom hlasovaní ako prvý aj bez problémov obhájiť premiérske kreslo.
Po roku je situácia iná. Tuskovci – a už to vedia aj sami – prehrať môžu.
V rozhodnutých remíza Posledné prieskumy uvádzajú medzi Tuskovou a opozičnou stranou Jaroslawa Kaczyńského rozdiel len šesť či sedem percentuálnych bodov. Čo Tuska straší viac, sú prieskumy rozhodnutých voličov.
Tam je takmer remíza – platforma osemnásť percent, Právo a spravodlivosť sedemnásť percent.
NÁSKOK KLESOL Ktorú stranu by Poliaci volili
1. Občianska platforma: 35 % 2. Právo a spravodlivosť: 29 % 3. Zväz demokratickej lavice: 13 % 4. Hnutie Palikota: 6 % 5. Poľská strana ľudová: 5 % zdroj: Millward Brown SMG/KRC
Asi polovica voličov navyše stále nevie, či pôjdu voliť, alebo komu dajú svoj hlas. Ide tak o každého voliča.
„Ak sa nepohneš, prehráme,“ mal podľa zdrojov denníka Gazeta Wyborcza povedať Tuskovi bývalý premiér Jan Krzysztof Bielecki.
Tusk napokon poslúchol a v pondelok sadol do autobusu, v ktorom bude obiehať krajinu každý deň až do volieb 9. októbra.
Tuskobus – ako nazvali vozidlo – má navštíviť niekoľko miest denne.
„Ak chce platforma vyhrať, musí zmobilizovať svoj nie pevný elektorát. Tieto návštevy majú ukázať, že Tuska zaujímajú aj malé mestá,“ povedal pre televíziu TVN24 sociológ Andrzej Rychard.
Opozícia si o Tuskovej Tour de Polska myslí iné. Kritizuje premiéra, že sa nevenuje vládnutiu, ale kampani. „Dá sa riadiť krajina aj Európska únia z autobusu? Budú v autobusu aj summity únie?“ vraveli opoziční ľavičiari. Poľsko tento polrok predsedá spoločenstvu.
Fatálne zdravotníctvo Poľsko sa ako jediná krajina spoločenstva počas krízy v roku 2009 dokázalo vyhnúť recesii. Jeho ekonomika stále rástla. Podľa ekonómov vďaka veľkému domácemu trhu aj slabšiemu zlotému.
Dobré makroekonomické čísla však pre mnohých Poliakov, najmä mimo veľkých miest, neznamenajú nič. Počas prvého dňa sa Tuskovi sťažovali na nezamestnanosť (9,5 percenta) či nízke penzie.
„Zdravotníctvo je vo fatálnom stave. Musela som čakať pol roka, aby ma prijali do nemocnice,“ povedala jedna volička. „Viem, ako na tom ste. Moja sestra dostáva dôchodok menej ako 1500 zlotých (343 eur),“ snažil sa vzbudiť sympatie premiér.
Pred rokom im to ani nenapadlo, no dnes platforma skutočne bojuje o každý hlas. O budúcej vláde napokon po voľbách rozhodne asi až tretí v poradí – zatiaľ ľavičiari. Tí skôr inklinujú k tuskovcom.