RÍM. V Taliansku sa dnes začal proces so siedmimi expertmi na zemetrasenie obvinenými zo zabitia za to, že údajne nedostatočne varovali pred zničujúcim zemetrasením. To v roku 2009 v meste L'Aquila zabilo viac ako 300 ľudí.
Prípad starostlivo sledujú aj seizmológovia vo svete. Argumentujú, že je nemožné predpovedať zemetrasenia a že veľké otrasy nepredchádza žiadna predzvesť. Vlani približne 5200 medzinárodných expertov podpísalo petíciu na podporu svojich talianskych kolegov.
Sedem seizmológov v Taliansku je súdených za to, že poskytli "nepresné, neúplné a protichodné informácie", ktoré nevarovali obyvateľov pred ničivým zemetrasením zo 6. apríla 2009. V oblasti totiž počas mesiacov pred ním zaznamenali rad menších otrasov zeme.
Prokurátori sa sústredili najmä na správu vydanú po stretnutí komisie pre veľké riziká z 31. marca 2009, zvolanej pre narastajúce obavy zo seizmickej činnosti v regióne.
V správe komisie, vydanej týždeň pred ničivým zemetrasením, vyjadrili experti záver, že veľké zemetrasenie považujú za "nepravdepodobné", hoci ho nemôžu vylúčiť.
Stredoveké mesto založené v roku 1230 zasiahli zemetrasenia v minulosti už veľakrát. Zatiaľ posledné s magnitúdou 6,3 si vyžiadalo 308 ľudských životov a vyše tisíc zranených.
Približne 30.000 ľudí prišlo o svoje domovy, poškodených bolo 15.000 budov a historické centrum bolo z veľkej väčšiny zrovnané so zemou. Tisíce obyvateľov museli po zemetrasení žiť celé mesiace v stanových táboroch či dočasných prístreškoch.