BERLÍN, BRATISLAVA. Nevedia, čo s trinásťpercentnou nezamestnanosťou, ako zastaviť prepady v metre a ako znížiť vysoké nájmy v hlavnom meste. Nič to.
Len desať percent Berlínčanov volilo Stranu pirátov pre jej program. Prvá nová politická strana sa po takmer sto rokoch dostala do berlínskeho parlamentu, pretože 80 percent obyvateľov nemeckej metropoly je nespokojných s tradičnými politickými stranami.
Oslovili nevoličov
Piráti získali v nedeľňajších krajinských voľbách prekvapujúcich 8,9 percenta aj preto, že zmobilizovali nevoličov a oslovili prvovoličov. Aj plagátmi s vtipnými sloganmi, ktorými oblepili Berlín: Načo tu vlastne visím, keď aj tak nepôjdete voliť.
Piratenpartei
Vznikla v roku 2006 podľa švédskej Pirátskej strany,
počet členov sa zvýšil zo sto na 12-tisíc členov, v Berlíne ich je asi tisíc,
priemerný vek členov strany je 31 rokov,
v šiestich krajinských voľbách neuspeli, v parlamentných získali 2 percentá, najviac medzi malými stranami.
Podľa analýzy inštitútu Dimap volilo pirátov 21-tisíc Berlínčanov, ktorí vo voľbách v roku 2006 nedali hlas nikomu. Po rokoch tak nová strana zvýšila volebnú účasť na 60 percent. Získala nespokojných voličov všetkých strán, najviac voličov zobrala inej donedávna protestnej strane Zelených (16-tisíc).
Tí začínali pred takmer 30 rokmi v nemeckej politike podobne. Ako protestná strana, ktorej politici mali v hlavách len životné prostredie a na nohách tenisky. Piráti zakladali v roku 2006 svoju stranu podľa švédskeho vzoru hlavne preto, že chceli slobodu internetu.
Medzitým sa ich program rozšíril, hoci mnohé body sú podľa politológov ťažko realizovateľné. Piráti chcú bezplatnú mestskú dopravu, jedného učiteľa na 15 detí, výučbu o omamných látkach v školách, ale aj
zavedenie minimálnej mzdy či zmiernenie azylovej politiky.
„Jasné, že máme v mnohých oblastiach ešte medzery, ale niet divu, keďže strana nemá ani jedného stáleho zamestnanca,“ povedal v rozhovore pre agentúru DPA Andreas Baum, počítačový špecialista a jednotka na berlínskej kandidátke pirátov.
Vie, že najviac zabodovali u nespokojných voličov sľubom, aby sa Berlínčania viac podieľali na politike mesta prostredníctvom internetu. „Najnaliehavejšia téma je pre nás aktívna účasť voličov v politike,“ dodal.
Kriminalita a málo práce
Nová vláda v Berlíne to nebude mať ľahké, či už budú s víťaznými sociálnymi demokratmi Klausa Wowereita vládnuť Zelení, kresťanskí demokrati (CDU), či pokračovať vláda s postkomunistickou Ľavicou. Nezamestnanosť v triapolmiliónovej metropole je viac ako trinásť percent, kým v krajine je priemer sedem percent.
Navyše, od začiatku roka zhorelo v hlavnom meste 530 áut a prepadov v metre pribúda, ale mesto so 64 miliardami eur dlhov nemá viac peňazí na posilnenie policajných hliadok. To zatiaľ piráti riešiť nebudú. Jedine z opozície.
Slovenskí piráti ešte nezohnali podpisy
Pirátska strana už funguje vo viac ako 40 krajinách. Slovenským pirátom sa za dva roky nepodarilo vyzbierať podpisy na svoj vznik.
BRATISLAVA. Ešte pred rokom 2006 neexistovali, dnes sú skoro v každom európskom štáte. Pirátske strany, čo bojujú (nielen) za väčšiu slobodu a súkromie na internete, fungujú vo viac ako štyridsiatich krajinách.
Pirátsku stranu ako prví založili v januári 2006 Švédi. Práve im sa zatiaľ najviac darilo – v roku 2009 získali vo voľbách do Európskeho parlamentu jedno kreslo. Po rozšírení podľa Lisabonskej zmluvy im pridajú aj ďalšiu europoslankyňu.
Strany v iných krajinách, z ktorých 25 sú členmi aj medzinárodnej organizácie pirátskych strán, sa zatiaľ nepresadili. Aktívne sa javí česká Pirátska strana – naposledy spustila stránku na voľné sťahovanie filmov, ktorú prezývajú ako „Facebook pre filmy“.
Horšie to je však v reálnej politike. V minuloročných voľbách získala 0,8 percenta hlasov, v jesenných komunálnych voľbách troch poslancov.
V júni 2009 začali zakladať aj slovenskú Pirátsku stranu v Prešove. Za dva roky jej členovia stále nedokázali nazbierať 10tisíc podpisov, aby sa mohli zaregistrovať ako politická strana, čo vlani sami označili za neúspech. Na Facebooku majú viac ako 7tisíc fanúšikov, mnohí však môžu byť mladší ako 18 rokov.
Tomáš Vasilko