Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
SANÁ, TEL AVIV. Obyvatelia Jemenu sa vrátili do ulíc a opäť protestujú proti prezidentovi Abdalláhovi Sálihovi. Ten napriek sľubom stále neodstúpil a zo Saudskej Arábie, kde sa od júna lieči, naďalej riadi krajinu.
Jemenčanov hnevajú aj stále sa zvyšujúce ceny potravín a paliva. V nedeľu bolo v uliciach hlavného mesta Saná viac ako stotisíc ľudí, po ktorých strieľali milície riadené Sálihovým synom.
Zabili najmenej dvadsať ľudí, desiatky ďalších sú zranené. Jemenská opozícia hovorí, že napriek jednej z najtragickejších demonštrácií bude pokračovať v protestoch.
Výmena moci za imunitu
Jemenské povstanie sa inšpirovalo takzvanou arabskou jarou. Jemen má vážne ekonomické problémy a Sálihov režim sa považoval za jeden z najrepresívnejších na svete.
Sálih má pritom šancu vyviaznuť relatívne slušne. Američania, ktorí pomáhali jeho režimu výmenou za pomoc v boji proti terorizmu, pomohli spísať dohodu, podľa ktorej sa Sálih vzdá moci a dostane za to imunitu.
Hoci dohoda je už na svete, Sálih ju najmenej pri troch príležitostiach odmietol podpísať. Podľa Jemenčanov je to len pokus, ako získať čas, aby sa znovu mohol v plnej sile vrátiť do krajiny. Sálih utrpel ťažké popáleniny na začiatku júna, keď demonštranti zaútočili na prezidentský palác.
Pád vlády môže spôsobiť chaos
Svetové agentúry píšu, že v posledných dňoch sa v uliciach jemenských miest začínajú objavovať milície, ktoré sa predtým stiahli, aby neprovokovali verejnosť.
Z pádu Sáliha majú obavy viaceré krajiny aj bezpečnostní analytici. V Jemene sa darí al-Káide a ďalším islamistickým skupinám. Sálih ich vedel držať pod kontrolou, ale súčasný chaos im uvoľnil ruky.