V súčasnosti hrozí žene, ktorá by dobrovolne podstúpila interupciu rok väzenia.
ŽENEVA.
Proti návrhu o možnosti umelo prerušiť tehotenstvo do 12 týždňa, alebo v prípade, že sa dieťa môže narodiť s ťažkým postihnutím, hlasovalo 52,3 percenta voličov.
V súčasnosti platí v Lichtenštajnskom kniežactve právna norma, na základe ktorej môže byť žena odsúdená na jeden rok odňatia slobody v prípade, že sa rozhodne pre interrupciu. Lekárom, ktorí by zákrok uskutočnili, hrozí trest vo výške troch rokov. Výnimkou sú prípady, keď je žena v ohrození života, alebo ak otehotnela pred dosiahnutím veku 14 rokov.
Aktivisti volajúci po zmene zákona argumentujú, že z obavy z trestného stíhania musia ženy tajne odchádzať do susedných krajín - Rakúska prípadne Švajčiarska - aj v prípadoch, že potrebujú len informácie či odborné poradenstvo v otázkach neželaného tehotenstva.
Odporcovia prijatia legislatívnej zmeny varujú, že takáto zmena by mohla viesť k interrupciám vo vysokom štádiu tehotenstva. Tieto obavy sa prejavili minulý mesiac vo vyhlásení korunného kniežaťa Aloisa, ktorý bol pripravený zákon vetovať, ak by bolo hlasovanie úspešné.
Aktivisti obviňovali knieža zo zasahovania do demokratického procesu a z odrádzania ľudí od hlasovania.