BUDAPEŠŤ. Podľa agentúry MTI o tom informoval maďarský veľvyslanec v Chorvátsku Gábor Iván.
Diplomat v rozhovore pre internetové vydanie chorvátskeho hospodárskeho denníka Poslovni Dnevnik zdôraznil, že Maďarsko do vyšetrovania nebude zasahovať.
Rozhovor veľvyslanca bol reakciou na informácie denníka, podľa ktorých maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi údajne mal v liste svojmu kolegovi Gordanovi Jandrokovičovi kritizovať dozornú radu chorvátskej ropnej spoločnosti INA, pričom ich podozrieval z úniku falošných obchodných informácií a Martonyi kritike podrobil aj správanie sa chorvátskeho protimonopolného úradu.
Poslovni Dnevnik poznamenal, že Záhreb vnímal list šéfa maďarskej diplomacie ako nátlak na chorvátske inštitúcie. Iván o liste odmietol hovoriť, povedal iba, že vlády Maďarska a Chorvátska sú v kontakte, rokujú o spoločnosti INA, zatiaľ však výsledky rokovaní "nie sú určené verejnosti".
"Nie preto, že by sme chceli niečo skrývať, ale aby na úrovni vlád vzniklo vzájomné porozumenie. Únik informácií protirečí záujmom spoločností a oboch vlád," konštatoval maďarský veľvyslanec.
Iván okrem iného poznamenal, že chorvátska premiérka Jadranka Kosorová avizovala, že sa čoskoro stretne s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom a ráta s tým, že budú rokovať i o žiadosti chorvátskej prokuratúry, ktorá chce vypočuť Hernádiho v súvislosti s údajnou korupciou.
Chorvátsky denník dodal, že maďarská prokuratúra odmietla žiadosť chorvátskych partnerov s odôvodnením, že ide o otázku národnej bezpečnosti.
Chorvátska štátna prokuratúra 31. augusta obžalovala bývalého premiéra Iva Sanadera z korupcie a zneužívania právomocí, ktorých sa mal dopustiť prijímaním úplatkov výmenou za získanie pôžičky od rakúskej banky Hypo Alpe Adria pre Chorvátsko. Sanader tiež čelí obvineniam, že od maďarského ropného koncernu MOL prijal desať miliónov eur výmenou za to, že mu umožnil získať väčšinové práva v chorvátskej ropnej spoločnosti INA.