Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Moslimovia v Paríži sa oddnes nesmú modliť na ulici a moslimky čoskoro nebudú môcť na verejnosti nosiť celotelový závoj už v tretej európskej krajine. Náboženské prejavy moslimov sa už stali výraznou agendou viacerých európskych vlád.
Modlenie u požiarnikov Po Francúzoch a Belgičanoch dnes rozhodla o zákaze celotelových závojov - buriek a nikábov – holandská vláda. Ženám hrozí pokuta do 380 eur. Počet tých, ktoré závoj stále nosia, pritom odhadujú len na 150. Očakáva sa, že zákaz schváli aj parlament.
Vo Francúzsku rozbúrilo verejnú mienku, keď v decembri šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová prirovnala davy moslimov pred plnými mešitami, čo blokovali počas piatkových modlitieb okolité cesty, k okupácii Francúzska za druhej svetovej vojny.
Proti zásade sekularizmu Minister vnútra Claude Guéant následne prisľúbil zákaz, ktorý začal platiť v piatok.
Pre denník Le Figaro povedal, že s predstaviteľmi dvoch problematických mešít vo štvrti Goutte d'Or, kde sa na uliciach modlilo asi tisíc ľudí, sa dohodol na trojročnom prenájme starých priestorov požiarnej stanice. Je to dočasné riešenie, kým si postavia novú väčšiu mešitu.
EURÓPA A ISLAM Zákazy
Nosenie buriek a nikábov zakázali vo Francúzsku a Belgicku. V Holandsku zákon dnes prijala vláda. Francúzi zakázali modlenie na ulici v Paríži. Moslimom ponúkli náhradný priestor. Švajčiari po referende v roku 2009 zakázali výstavbu minaretov.
Modlenie na ulici podľa ministra „zraňuje citlivosť viacerých našich spoluobčanov“ a je proti zásade sekularizmu.
Zákaz chce rozšíriť aj do ďalších miest s väčšou moslimskou populáciou, Marseille a Nice.
Imám mešity v Goutte d'Or Mohamed Salah Hamza sa obáva chaosu a toho, že príprava náhradných modlitebných priestorov sa oneskoruje. „Nie sme dobytok,“ povedal pre francúzsku televíziu TF1.
Slovensko burky nezakáže Zákaz buriek na verejnosti už platí vo Francúzsku i Belgicku. Taliani majú podobný zákon schvaľovať na jeseň.
O zákaze buriek uvažujú aj v Rakúsku. Podľa prieskumu agentúry Karmasin ho podporuje sedem z desiatich Rakúšanov. Ministerka pre práva žien povedala, že si zákaz vie predstaviť. Slovenské ministerstvo vnútra podľa jeho hovorcu Gábora Grendela „o ničom podobnom neuvažuje“.
Zástancovia zákazu buriek argumentujú bezpečnosťou a porušovaním slobody žien. Odporcovia tvrdia, že žien, čo nosia burku, je v Európe veľmi málo a zákaz ich len viac izoluje.