ŠTRASBURG. Výbor pre zahraničnú politiku Európskeho parlamentu počas štvrtkového plenárneho zasadania EP v Štrasburgu zverejnil prvé nominácie kandidátov na tohoročnú cenu Andreja Sacharova. Táto cena sa udeľuje výnimočným osobnostiam, ktoré bojujú proti netolerancii, fanatizmu a útlaku.
Medzi navrhovanými kandidátmi sú piati predstavitelia arabskej jari z Egypta, Líbye, Sýrie a Tuniska, jeden palestínsky lekár, bieloruský občiansky aktivista, slovinský spisovateľ a združenie kolumbijských farmárov.
Palestínsky lekár Izz ad-Dín abú al-Ajš bol navrhnutý skupinou európskych konzervatívcov. Zakladateľ nadácie Dcéry pre život venoval celý svoj profesionálny život mierovému procesu medzi Izraelom a Palestínou.
Skupiny európskych ľudovcov, liberálov a sociálnych demokratov v rámci EP nominovali na prestížnu Sacharovovu cenu dovedna päť aktivistov, účastníkov arabskej jari.
Prvým z nich je Muhammad Búazízí z Tuniska, ktorého zúfalé gesto upálenia sa na verejnosti odštartovalo pouličné nepokoje a zrod ľudového hnutia, ktoré zvrhlo vládny režim v Tunisko a de facto odštartovalo "arabskú jar".
Asmá Mahfúzová je jednou zo zakladateliek Egyptského hnutia mládeže. Jej výzvy na slobodu, ktoré sa v januári tohto roku nebála zverejniť cez YouTube, videlo státisíce ľudí, ktorí sa neskôr začali zhromažďovať na protestných demonštráciách na káhirskom námestí Tahrír. Bola zatknutá režimom Husního Mubaraka a postavená pred vojenský súd. Pod tlakom prominentných aktivistov ju prepustili na slobodu.
Ahmad Zubajr Sanúsí je 77-ročný líbyjský disident a v Líbyi považovaný za najstaršieho "väzňa svedomia". V roku 1970 ho odsúdili za údajný puč proti Muammarovi Kaddáfímu a 31 rokov strávil vo väzení - o štyri roky dlhšie než Nelson Mandela. V súčasnosti je v rámci Prechodnej národnej rady poverený záležitosťami politických väzňov a situáciou ľudských práv v Líbyi.
Päticu exponentov arabskej jari uzatvárajú dvaja občania Sýrie. Razán Zajtúnová, 34-ročná právnička, je jednou z lídrov výboru, ktorý koordinuje občianske povstanie v Sýrii. Viacerí členovia jej rodiny, vrátane jej manžela, boli zatknutí a úrady ju obvinili z podpory terorizmu. Ochrankyňa ľudských práv založila webovú stránku o sýrskych politických väzňoch, za čo dostala zákaz opustiť krajinu.
Alí Farzát je sýrsky politický karikaturista, autor vyše 15.000 satirických diel uverejnených v sýrskych, arabských a medzinárodných médiách. Za ostrú kritiku diktátorských režimov a ich predstaviteľov ho v auguste surovo zbili sýrske bezpečnostné služby, pričom mu polámali obe ruky.
Ďalší dvaja z kandidátov na Sacharovovu cenu sú z Európy. Dzmitrij Bandarenka, nominovaný európskymi konzervatívcami, je bieloruským občianskym aktivistom a členom Bieloruského združenia novinárov, jeden zo zakladateľov Charty '97, zameranej na občianske práva a koordinátor Európsko-bieloruskej občianskej kampane.
Boris Pahor bol na cenu nominovaný slovinským europoslancom Milanom Zverom, ktorý získal podporu ďalších 51 poslancov EP. Pahor je slovinský spisovateľ a dlhodobý bojovník za ľudské práva, oponent totalitárnych režimov a zástanca práv ľudských menšín a menšinových jazykov.
Piatym navrhovaným kandidátom je Mierová komunita San José de Apartadó z Kolumbie, ktorú navrhla spoločná platforma európskej ľavice a zelených (GUE/NGL). Členovia skupiny Kolumbijčanov, známej ako "campesinos", sú v podstate miestni farmári, ktorým tlieska celý svet za ich odvahu, statočnosť, vytrvalosť a mierumilovnosť v prostredí poznačenom násilím, brutalitou a ničením, keď sa farmári ocitli medzi drogovými kartelmi a vojenskými a poriadkovými silami.
Nominácie kandidátov budú oficiálne predstavené 5. októbra. Výbory EP 20. októbra zúžia listinu na troch kandidátov, spomedzi ktorých sa 7. októbra vyberie víťaz na Konferencii prezidentov v Štrasburgu.
Slávnostné odovzdanie ceny bude 14. decembra na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.