BERLÍN, BRATISLAVA. Demonštranti v uliciach, debaty o predražených návštevách hlavy cirkvi v čase finančnej krízy, žaloby obetí sexuálneho zneužívania kňazmi, ľahostajní veriaci. Na to si už pápež Benedikt XVI. musel na svojich zahraničných cestách zvyknúť. A iné to nebude ani počas štvordňovej návštevy v jeho rodnom Nemecku.
Benedikt XVI. vo svojej vlasti
Do Nemecka príde na štyri dni 22. septembra,
navštívi Berlín, Erfurt, Eichsfeld a Freiburg,
na stretnutie s pápežom sa prihlásilo 250tisíc ľudí, 6200 zo zahraničia,
rezervovaných je všetkých 70-tisíc miest na olympijskom štadióne v Berlíne, kde bude omša,
pápežova návšteva bude stáť 25 až 30 miliónov eur.
Tam sa k tomu pridá ešte bojkot v parlamente. Vystúpenie pápeža v Bundestagu chce na budúci štvrtok ignorovať 100 poslancov ľavice. Zástupcom sociálnych demokratov, Zelených a postkomunistov sa nepáči, že na nábožensky neutrálnej pôde parlamentu vystúpi hlava katolíckej cirkvi.
My sme pápež neplatí
V rodnej krajine, kde žije tretina katolíkov a tretina protestantov, bol pápež dvakrát. Najprv na svetových dňoch mládeže, potom v rodnom Bavorsku. Koncom septembra to bude prvá oficiálna návšteva. Vystúpi v Bundestagu a na pol hodiny sa v Berlíne stretne s kancelárkou Angelou Merkelovou, inak protestantkou.
Viac ako o jeho posolstvách sa bude hovoriť o sexuálnom škandále, pre ktorý prežíva katolícka cirkev jednu z najhorších kríz vo svojich dejinách.
Počet Nemcov, ktorí preto vystúpili z cirkvi, je rekordný a médiá budú riešiť žalobu pre zločiny proti ľudskosti, ktorú minulý týždeň na pápeža a troch predstaviteľov Vatikánu podali americké mimovládne organizácie zastupujúce obete.
Nemci, ktorí po zvolení prvého Nemca za hlavu katolíckej cirkvi volali My sme pápež, jeho návštevu neprežívajú.
Až 86 percent opýtaných ju v prieskume pre časopis Stern označilo za nedôležitú. Len 14 percent tvrdí opak. Protestovať proti cirkvi sa v Berlíne chystá 20-tisíc ľudí.
Poslanci v uliciach
V čase protestu na Postdamskom námestí bude hlava katolíckej cirkvi hovoriť v Bundestagu. Zo 620 poslancov chce reč bojkotovať sto, poslanci postkomunistov pôjdu osobne na protest. Šéfka Zelených Claudia Roth bojkot obhajuje, hoci sama si prejav vypočuť príde. Jej strane sa nepáči, ako sa cirkev stavia k ženám a homosexuálom.
„Urobí mu to dobre prísť do Berlína a pocítiť, aká je realita v roku 2011,“ povedala pre denník Die Welt.
Biskupi sa hanbia
Bojkot nahneval mnohých nemeckých biskupov. „Je to také úzkoprsé, že sa na tom môžeme smiať alebo plakať,“ povedal pre Stern kolínsky arcibiskup Joachim Meisner. Predseda Bundestagu Norbert Lammert bojkot obhajuje.
Patrí to k slobodnej spoločnosti a slobodne zvolenému parlamentu, povedal pre portál katholisch.de.
Katolícka cirkev je v kríze a pápež to pocíti aj v rodnom Nemecku.