KÁBUL.
Medzi obeťami bolo 11 afganských civilistov, z toho vyše polovica detí, päť afganských policajtov a 11 povstalcov. Sedem útočníkov zahynulo pri záverečnej operácii.
Zabili ich v budove pri americkom veľvyslanectve, kde sa ukryli. Ďalší štyria boli samovražednými bombovými útočníkmi, povedal americký generál John Allen.
Americký veľvyslanec v Afganistane Ryan Crocker obvinil z útokov teroristickú sieť Hakkání, pôsobiacu v Pakistane. Útoky sa skončili po 20 hodín trvajúcom boji.
Crocker zdôraznil, že útoky neovplyvnia prenos zodpovednosti za bezpečnosť v Afganistane na afganské bezpečnostné sily a tento proces bude pokračovať. Zahraničné armády by mali do konca roka 2014 úplne stiahnuť bojové jednotky.
Teroristická sieť Hakkání sídli v Pakistane, má väzby na al-Káidu aj Taliban. Stala sa z nej jedna z najväčších bezpečnostných hrozieb pre stabilitu Afganistanu.
Skupina si udržiava základne v kmeňových oblastiach západného Pakistanu, vrátane Severného Vaziristanu, kde sa neuplatňuje zákonnosť. Z týchto útočísk podniká cezhraničné útoky proti americkým a afganským jednotkám.
Pri útokoch v Kábule neboli zranení žiadni príslušníci NATO ani pracovníci amerického veľvyslanectva. Takmer všetky útoky v afganskom hlavnom meste a jeho okolí uskutočnila skupina Hakkání, vrátane útoku v provincii Vardak, pri ktorom cez víkend utrpelo zranenia 77 amerických vojakov.
Predstavitelia USA vyvíjajú tlak na Pakistan, aby zasahoval proti militantom zo siete Hakkání. Vzťahy Washingtonu a Islamabadu však nie sú dobré, najmä po útoku amerických špeciálnych síl, pri ktorom zahynul Usáma bin Ládin.
Podľa Crockerových slov je dlhodobým záujmom Pakistanu, Afganistanu a medzinárodného spoločenstva, aby sa dostala pod kontrolu skupina Hakkání i ďalšie skupiny, pôsobiace v prihraničných oblastiach.