TRIPOLIS, TEL AVIV. Dočasný líbyjský líder Abdel Džalíl chce vybudovať v krajine občiansku spoločnosť, ktorá sa bude riadiť šaríou a ktorá sa nebude dopúšťať revanšov. Vyhlásil to na hlavnom tripoliskom námestí.
Správa Amnesty International však hovorí, že rebeli, čo zvrhli režim Muammara Kaddáfího, sa dopúšťali a môžu naďalej dopúšťať nezákonného konania. V niektorých prípadoch dokonca aj vojnových zločinov.
Lynčujú aj rebeli
Ľudskoprávna organizácia uznáva, že oveľa viac nezákonností sa počas polročného povstania dopustili Kaddáfího jednotky a aj preto je na plukovníka, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa bezpečnosti vydaný medzinárodný zatykač.
Napriek tomu upozorňuje, že rebeli sa dopúšťali nezákonného zabíjania zajatcov, mučenia, lynčovania, konfiškovania majetku a vyháňania civilistov.
Špeciálne sa sústreďovali hlavne na čiernych Afričanov, ktorých považovali za Kaddáfího žoldnierov, ale aj na obyvateľov miest naklonených diktátorovi.
Dočasná vláda sa snaží obvinenia zľahčiť s tým, že rebeli nie sú vojaci, ale len obyčajní ľudia so zbraňami v rukách, ktorí urobili chyby, ale nie sú vojnoví zločinci.
Amnesty International opakuje to, o čom píšu agentúry už dávnejšie. Líbyjská spoločnosť je rozdelená, neprávosti páchali obe strany a zmierenie bude ťažké. Navyše sa ešte neskončili bitky o tri odbojné mestá.
Líbyjská agentka NATO
V Líbyi naďalej pokračuje pátranie po plukovníkovi Kaddáfím a zvyšku jeho rodiny. Agentúra Reuters včera priniesla exkluzívne informácie o 24-ročnej Líbyjčanke, ktorá naviedla lietadlá NATO na Kaddáfího objekty.
Žena bola súčasťou skupiny, ktorá pracovala vnútri režimu a dodávala cenné spravodajské informácie.
Mladú ženu oblečenú v tradičnom odeve arabských žien nikto nepodozrieval, a tak sa stala zásadným zdrojom informácií, ktoré pomohli k pádu plukovníka.