TRIPOLIS, TEL AVIV. Nigerská vláda potvrdila, že na jej území sa nachádza syn plukovníka Kaddáfího Saadi. Niger podľa americkej vlády potvrdil, že má v úmysle Saadiho zadržať a uvažuje, čo s ním ďalej spraví.
Hovorca vlády v Nigeri však povedal, že Saadi je len "pod dohľadom" a pozícia vlády sa nemení.
Poprední líbyjskí predstavitelia do susedného Nigeru prúdia už niekoľko dní, Saadi je ale nateraz najväčšia ryba a prvý potvrdený člen klanu v krajine. Nigerská vláda vyhlásila, že Saadiho prijala z humanitárnych dôvodov.
Líbyjské konvoje smerujúce do Nigeru sú podľa dočasnej vlády naložené peniazmi a zlatom.
Aj jeho chcú súdiť
Saadi ku koncu rebélie vystupoval skôr umiernene a bol to on, kto koncom augusta hovoril o tom, že jeho otec je ochotný vyjednávať z rebelmi. Na začiatku povstania však muži z jeho milícií strieľali do ľudí požadujúcich pád režimu. Aj pre to ho chce dočasná vláda rovnako ako jeho otca a bratov súdiť.
Saadiho odchod do Nigeru signalizuje rozkol v kaddáfiovskej rodine a rastúcu nedôveru v to, že prívržencom bývalého režimu sa podarí udržať v mestách, ktoré vzdorujú novým vládcom Líbye.
Saadi sa považuje za najviac prozápadného z plukovníkových detí. Bývalý 38ročný futbalista, ktorý prerušil kariéru po tom, čo u neho našli nepovolené drogy, mal vždy obchodného ducha.
Pozná ho aj Hollywood
V Líbyi sa pokúšal vytvoriť obchodné centrum podobné Hongkongu, štedro investoval v Holywoode, kde vraj produkuje remake nemeckého thilleru.
Preslávil sa tiež aroganciou, keď až po niekoľkých výzvach súdu zaplatil účet vo výške 400tisíc eur, ktorý „zabudol“ vyrovnať v l.uxusnom talianskom letovisku. Saadi je veľkým milovníkom safari, v tripoliskej Zoo choval vlastné levy.
Rozdelení Kaddáfiovci
Kaddáfiovská rodina sa po páde Tripolisu rozdelila, dvaja synovia, dcéra a manželka Kaddáfího sú v Alžírsku, Saadi sa dostal do Nigeru. Kde je plukovník a jeho bojovne naladený syn Sajf Islám, sa nevie.
Dočasná vláda dúfa, že sú v jednom z troch miest, ktoré sa odmietajú vzdať. Jednotky verné rebelom mestá obkľučujú. Reportéri, ktoré sprevádzajú rebelov informujú skôr o sporadických zrážkach.
Humanitárne organizácie informovali, že v obkľúčených mestách sa zhoršuje situácia, preto ľuďom chýba voda, elektrina a čoskoro nebudú k dispozícii ani čerstvé potraviny. OSN tiež vyjadruje obavy o postavenie zahraničných robotníkov zo subsaharskej Afriky, ktorí sú terčom zlého zaobchádzania zo strany rebelov.
Kaddáfího légie boli zostavené z bojovníkov z tejto časti Afriky, OSN ale tvrdí, že tým sa podarilo utiecť a že rebeli sa mstia zväčša nevinným robotníkom.