Nevýhodných devízových pôžičiek by sa Maďari mohli zbaviť ich splatením v starom výhodnejšom kurze.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok vyhlásil rétoricky zatiaľ najradikálnejší plán na záchranu ekonomiky, nazvaný priamo „plánom na záchranu krajiny“.
V podstate však ide len o balík vládnych opatrení, ktoré by mali pomôcť tým, čo nedokážu splácať svoje hypotéky.
Lov na úžerníkov
Väčšinu hypoték a úverov si v minulosti v Maďarsku brali súkromné osoby, ale aj samosprávy v devízach, najmä vo švajčiarskych frankoch.
To bolo v čase, keď jeden švajčiarsky frank stál asi 160 forintov. Dnes sa však kurz franku pohybuje okolo 230 forintov a v minulých týždňoch bol aj vyšší.
Splátky za devízové úvery pre maďarských veriteľov tak veľmi vzrástli, mnohí pôžičky splácať nedokážu a prichádzajú napríklad o byty.
Najdôležitejšie z nových nariadení vlády dlžníkom umožňuje, aby sa nevýhodných pôžičiek zbavili tým, že požičané peniaze bankám jednorazovo splatia v kurze platnom v čase, keď si pôžičku brali, maximálne však v kurze 180 forintov za švajčiarsky frank.
Rozdiel v kurze musia zaplatiť banky, ktorým tým vzniknú veľké straty.
Súčasťou plánu je aj zavedenie mimoriadnej dane na luxusný tovar a štátna regulácia cien verejných služieb vrátane odvozu smetia či platieb za využívanie kanalizácie.
Orbán tiež vyhlásil maximalizovanie výšky úroku pri pôžičkách a ako doslova povedal „lov na úžerníkov“.
V úvode schôdze parlamentu vyhlásil, že Európa je v obrovských problémoch, Maďari však nie. Podľa neho znižovať svoj štátny dlh tak ako Maďari dokážu jedine Švédi.
Pohrozil ratingovým agentúram
Premiér opäť využil príležitosť a z ekonomických problémov krajiny a veriteľov obvinil temné sily zo zahraničia, proti ktorým sa však jeho vláda v záujme národa statočne postavila.
„Opäť to vyvolá útoky zo zahraničia, na tie však budeme adekvátne reagovať,“ povedal Orbán.
Premiér sľúbil vyšetriť, prečo politici predchádzajúcej vlády proti škodlivým ekonomickým vplyvom nič nepodnikli a nepriamo pohrozil aj ratingovým agentúram, ak by pre jeho ekonomickú politiku chceli zhoršiť hodnotenie Maďarska.
Už v piatok prvé správy o možných plánoch vlády spôsobili pokles maďarskej burzy a v pondelok po Orbánovom vystúpení okamžite začal padať forint. Zástupcovia bánk oznámili, že sa pre vládne opatrenia obrátia na Ústavný súd.
Podľa hodnotenia ekonomického ústavu GKI je vládne rušenie zmlúv medzi dlžníkmi a bankami v právnom štáte neprijateľné a „vážne poškodí už aj tak veľmi narušenú dôveru investorov“.