TRIPOLIS, TEL AVIV. Líbyjská dočasná vláda už vládne krajine z hlavného mesta Tripolis. Cez víkend sa tam z bašty rebelov Benghází presunul líder prechodného kabinetu Abdel Džalíl. Je to dôležitý krok, ale neznamená to, že rebeli ovládajú celú Líbyu.
Zatiaľ nemajú podporu miest, ktoré boli v minulosti blízke plukovníkovi Kaddáfímu a zápasia s mnohými logistickými, ekonomickými a sociálnymi problémami.
Džalíl je bývalý Kaddáfího minister spravodlivosti, ktorý sa na začiatku povstania pridal k rebelom v Benghází. Sám po príchode do Tripolisu priznal, že Líbya sa ešte nedá označiť za slobodnú krajinu.
Cez víkend sa rebeli neúspešne pokúsili o útok na Bani Wálid, kde by sa mali ukrývať dvaja Kaddáfího synovia. Proti novej vláde stoja najmenej dve mestá a Kaddáfího sympatizantom sa darí sabotovať dodávky vody či elektriny.
A stále sa nepodarilo nájsť plukovníka Kaddáfího.