Minúta po minúte: Amerika na počesť obetí šesťkrát stíchla

Spojené štáty americké si pripomínajú desiate výročie útokov na Svetové obchodné centrum a Pentagon.

Dieťa pri pamätníku na mieste bývalých dvojičiek.(Zdroj: TASR/AP)

Spojené štáty americké si pripomínajú desiate výročie teroristických útokov na Svetové obchodné centrum v New Yorku a na Pentagon vo Washingtone.

21:26 Americkí federálni agenti vypočúvali muža, v batožine ktorého sa pri kontrole na letisku v Missouri našlo podozrivé zariadenie. Letisková kontrola v Kansas City zastavila muža na kontrolnom stanovišti. Požiadali ho, aby ukázal príručnú batožinu.

Muž odmietol spoluprácu a zadržali ho. Na miesto bola privolaná jednotka na likvidáciu bômb, aby zariadenie preskúmala. Výbušninu nenašli.

21:24 Tragické udalosti si v Pentagone uctili prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, šéf generálneho štábu americkej armády admirál Mike Mullen a minister obrany Leon Panetta. Vojaci za účasti desiatok pozostalých obetí položili na miesto útoku vence za každú jednu z celkového počtu 179 obetí.

20:24 Boj proti al-Káide bude pokračovať, až kým táto teroristická sieť nebude úplne zničená, povedal americký viceprezident Joe Biden. Jeho výroky boli najtvrdšími slovami, aké sa doteraz povedali pri príležitosti výročí útokov.

Viceprezident na spomienkovom akte v Pentagóne poznamenal, že útoky boli "vyhlásením vojny". Vyvolali odhodlanie u novej generácie Američanov, ktorí sa dobrovoľne hlásili do služby v armáde.

pent.JPEG

Vlajka na mieste, kde budovu Pentagonu zasiahlo v roku 2001 lietadlo. FOTO: SITA/AP

20:23 Po vyše štyroch hodinách sa skončil pietny akt v New Yorku. Trúbky policajtov a hasičov vzdali na záver česť obetiam útokov. Boli prečítané všetky mená takmer 3000 obetí. Spomienkový park na Ground Zero počas dnešného dňa patril len pozostalým, od pondelka ho otvoria pre verejnosť.

Priamo v spomienkovom parku na Ground Zero bolo podľa odhadov zhruba 5000 účastníkov; vonku sa zhromaždilo ďalších približne 15-tisíc ľudí.

18:36 Prezident Obama a prvá dáma položili pred mramorovým pamätníkom pri Shanksville veniec tým, ktorí zahynuli pri lete 93.

18:17 Rodina Burlingamovcov drží v ruke malú americkú vlajku. Keď prichádzajú k pomníku, Debra sa rozplače pri mene svojho brata. Blízko sú vyryté mená celej rodiny, vrátane troj a osemročného chlapca, ktorí zahynuli v lietadle, ktoré narazilo do južnej veže.

18:05 Americký prezident Barack Obama prišiel do Shanksville v Pennsylvánii, kde sa pohybuje popri návštevníkoch, s mnohými si podáva ruky a pozdravuje ich.

17:42 Hudobník a spevák Paul Simon si uctil pamiatku obetí kultovou skladbou z roku 1965 Sounds of Silence.

17:30 Americký prezident Barack Obama odišiel z New Yorku do Pittsburghu, odkiaľ pôjde do Shanksville. Tam položí veniec pri novootvorenom pamätníku letu United 93.

17:26 Berlín si pamiatku obetí útokov uctil spustením americkej vlajky na Checkpointe Charlie na pol žrde. V odkaze na mieste, ktoré počas studenej vojny tvorilo hranicu medzi východnou časťou mesta a americkým sektorom, sa píše - "Nikdy nezabudneme na 11. september 2001" s podpisom "My Berlínčania".

aptop.jpg

Skupinka ľudí pri vodopáde pamätníka Memorial Plaza. FOTO: SITA/AP

17:04 Rodiny hľadajú na pamätníku Memorial Plaza mená svojich blízkych. Mary Dwyerová má na sebe tričko s obrázkom svojej sestry, Lucy Fishmanovej, ktorá pracovalo pre Aon v južnej veži. Pre New York Times povedala, že prvýkrát za 10 rokov stojí na mieste, kde jej sestra pracovala a zomrela. „Je to najbližšie, ako jej znova môžem byť,“ povedala Dwyerová. Priznala tiež, že má teraz 36 rokov, ako jej sestra, keď zomrela.

16:48 Stovky pozostalých 67 britských obetí útokov z 11. septembra si v nedeľu v londýnskej katedrále uctili ich pamiatku. Na pietnej spomienke v katedrále Svätého Pavla sa zúčastnilo dvetisíc ľudí. Prišli predstavitelia záchranných zborov vrátane hasičov, zdravotníkov a policajtov.

Reverend Graeme Paul Knowles označil útoky spred desiatich rokov za "zverstvá". Ceremónia v Londýne bola jednou z viacerých, ktoré sa budú na britských ostrovoch v priebehu nedele konať. Hlavnou bude spomienka v záhrade na londýnskom námestí Grosvenor.

16:36 Po minúte ticha guvernér Chris Christie z New Jersey prečítal báseň "Obrátili sme sa späť k životu" od Mary Lee Hallovej. Tieto verše tiež zazneli na začiatku pohrebu princeznej Diany.

16:28 Prebehla posledná minúta ticha. Pred desiatimi rokmi sa po vyše hodine a pol od nárazu lietadla zrútila severná veža.

16:15 Viceprezident Joe Biden hovorí pred zhromaždením v Pentagone. Útoky popisuje ako "nespravodlivú tragédiu" a chváli záchranárov z celého Washingtonu.

16:04 Padlo lietalo v Pensylvánii. Piata minúta ticha.

15:59 Zrútila sa Južná veža Svetového obchodného centra. Minúta ticha.

15:45 Tisícky ľudí a príbuzných obetí sa stretli aj na spomienkových stretnutiach v Pentagone a v Shanksville v Pensylvánii, kde spadlo lietadlo letu č. 93. Po stranách Pentagonu, kde narazilo lietadlo, rozvinuli americkú vlajku.

15:40 James Smith hovorí spolu so svojou dcérou Patriciou o svojej manželke a matke, o ktorú prišli pred 10 rokmi.

15:37 New York stíchol po tretíkrát. Pred 10 rokmi sa lietadlo American Airlines zrútilo do Pentagonu, takmer hodinu po tom, čo prvé lietadlo narazilo do Severnej veže Svetového obchodného centra.

15:36 V momente, keď lietadlo narazilo do druhej veže, sedel vtedajší prezident George W. Bush v triede školy, ktorú na Floride navštívil. Vedel, že malé lietadlo narazilo do severnej veže. Keď mu jeho vedúci personálu Andy Card zašepkal do ucha, čo sa v New Yorku deje, Bush vyriekol slávne slová: "Druhé lietadlo narazilo do druhej veže. Amerika je pod útokom."

15:16 Stráže slávnostne otvorili pamätník rodinám obetí. Tí prichádzajú k pomníku, na ktorých sú vyryté bronzom mená tých, ktorí zomreli. Mnohí po menách jemne prechádzajú prstami.

VIDEO: Stavba pomníka na Ground Zero

15:04 So svojim prejavom vystúpil bývalý prezident George Bush.

15:03 Začala sa druhá minúta ticha. V rovnakom čase narazilo druhé lietadlo do Južnej veže.

ob.jpg

Prezident Obama s exprezidentom Bushom. FOTO: TASR/AP

15:01 Pakistanská vláda potvrdila svoju odhodlanosť bojovať proti terorizmu.

15:00 Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád obvinil Spojené štáty, že teroristické útoky z 11. septembra 2001 využili ako zámienku na začatie vojen.

14:54 Rodinní príslušníci po dvojiciach čítajú mená tých, ktorí pred 10 rokmi pri útokoch zomreli. Nakoniec prečítajú meno svojho rodinného príslušníka, o ktorého 11. septembra 2011 prišli.

14:50 Starosta New Yorku Michael Bloomberg vyzval príbuzných, aby čítali mená obetí, slovami: "Odvtedy žijeme v slnku a tieni."

14:48 Barack Obama prečítal žalm 46 z Biblie, kde sa píše o Bohu, ktorý je útočiskom aj silou.

14:47 Na pódiu stoja vedľa seba Barack Obama a George W. Bush s manželkami.

14:46 Prvú minútu ticha odbili na Groud Zero zvonom. Presne pred 10 rokmi narazilo lietadlo American Airlines do Severnej veže medzi 93. a 96. poschodie.

14:41 Na Ground Zero plnom ľudí sa začala spomienka na 11. septembra 2001 americkou hymnou, ktorú zaspieval Brooklynský mládežnícky zbor, a vztýčením zástavy.

14:37 Pamätník Svetového obchodného centra sa otvorí dnes, najskôr pre rodiny tých, ktorí 11. septembra zomreli.

ann.jpg

Priatelia a príbuzní obetí na mieste Svetového obchodného centra. FOTO: TASR/AP

14:18 Prezident Barack Obama a bývalý prezident George W. Bush sa zúčastňujú pietného aktu na Ground Zero. Ako píšu New York Times, je to prvýkrát, čo títo dvaja muži stoja spolu na tomto mieste.

14:17 Tak ako počas minulých výročí sa aj počas tohtoročnej spomienky budú čítať mená obetí. Prítomní si ich pamiatku šesťkrát uctia minútou ticha. Dvakrát na pripomenutie nárazu lietadiel do každej z veží Svetového obchodného centra, dvakrát na ich spadnutie, raz na uctenie si pamiatky pasažierov letu 93, ktorý sa zrútil v Penyslávnii, a raz na pamiatku obetí útoku na Pentagon.

14:02 Členovia 800. jednotky vojenskej polície sa pred ceremóniou zhromaždili na rohu Broadway a ulice Chambers. Moshe Grusscott hovorí: "Útoky nás nezničili, urobili z nás vlastencov."

14:00 Najväčšia vlajka, ktorá zvyčajne veje z mostu Georga Washingtona, je teraz stočená na spodnej strane Svetového obchodného centra a má byť vztýčená až na vrchol veže počas pietneho aktu.

13:54: Tom Geoghegan pre BBC z New Yorku napísal: "Tisíce bielych stúh je zaviazaných na zábradlí kaplnky svätého Pavla, kde požiarnikom a záchranárom poskytovali 11. septembra 24-hodinovú starostlivosť."

13:42 Veľká Británia po Spojených štátov utrpela najväčšie straty na životoch - zahynulo celkovo 67 Britov. Ich mená sa budú čítať na súkromnej spomienkovej slávnosti v centre Lodnýna. Za každú obeť položia jednu bielu ružu.

13:30 Pápež Benedikt XVI. sa modlil za obete útokov na USA a apeloval na tých, ktorí sa cítia byť ukrivdení, aby odolali pokušeniu riešiť svoje problémy cestou nenávisti a násilia.

13:28 Americká speváčka a skladateľka Tori Amos, ktorá bola v čase útoku na Manhattane, pre BBC povedala: "Len sa snažíte pochopiť, čo sa v skutočnosti deje. Nebola som vtedy sama. Prechádzali sme sa po Piatej Avenue. Newyorčania pociťujú k tomuto mestu húževnatosť a neuveriteľnú vernosť."

13:11 "Slnko vyšlo nad Manhattanom. Vrtuľníky hučia nad hlavami a všade sú policajné jednotky. Dolný Manhattan je uzavretý. Vyzerá to tak, že dnešné počasie je veľmi podobnému tomu spred 10 rokov," napísal reportér BBC Ian Sherwood.

13:00 "Smútok je cena, ktorú platíme za lásku." Tieto slová dala napísať britská kráľovná Alžbeta II. na pamätník 68 britských obetí z 9/11. Tieto slová sú aj základom piesne, ktorú pre výročie zložil americký skladateľ Nico Muhly. Pieseň zaznie v Katedrále svätého Pavla v Londýne.

12:54 Americký prezident Barack Obama s manželkou opustili Biely dom a odleteli do New Yorku na spomienkovú ceremóniu.

12:49 Bývalý prezidentský kandidát a súčasný americký republikánsky senátor John McCain pre Sky News povedal: "Myslím, že ísť do Afganistanu bolo správne rozhodnutie. Je jasné, že útočníci sa cvičili v Afganistane a Usáma bin Ládin to celé odtiaľ riadil."

Sept_11_Remebers-758316c8b1d049599bfe6e9117991fef.jpg

Spomienková bohoslužba newyorských požiarnikov. FOTO: SITA/AP

12:26 Taliansky premiér Silvio Berlusconi zaspomínal, ako nemohol prestať plakať počas sledovania tragických udalostí v televízii. Kontroverzný líder poznamenal, že dovtedy žili západné demokracie v "absolútnej istote vlastnej bezpečnosti", najmä po páde Berlínskeho múru.

12:24 Múzeum vo Washingtone začiatkom septembra po prvý raz predstavilo predmety pochádzajúce z teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001 a s nimi súvisiaceho vyšetrovania FBI.

Medzi novými exponátmi sú napríklad aj motory či podvozok pochádzajúce z lietadiel, ktoré teroristi nasmerovali na Svetové obchodné centrum.

6:40 Členovia newyorského požiarneho zboru si uctili pamiatku stoviek svojich kolegov, ktorí prišli o život pri teroristických útokoch.

Hasiči z celých Spojených štátov sa pri príležitosti desiateho výročia útokov zišli na spomienkovej bohoslužbe v manhattanskej Katedrále sv. Patrika.

10. september Stovky pozostalých obetí spolu s viacerými významnými americkými štátnikmi si v sobotu napoludnie uctili pamiatku obetí letu č. 93, ktorý sa zrútil 11. septembra do poľa pri pensylvánskom mestečku Shanksville.

Na mieste pádu stroja Boeing 757 vyrástol pamätník pozostávajúci z dlhej bielej steny z kameňa, na ktorom sú mená všetkých 40 obetí tragédie, ktoré nazvali aj "zabudnutí hrdinovia".

Na smútočnej slávnosti pri príležitosti 10. výročia tragédie sa zúčastnili aj bývalí prezidenti USA George W. Bush a Bill Clinton aj súčasný viceprezident Joe Biden. Samotný prezident USA Barack Obama príde vzdať hold obetiam zajtra v rámci dvojhodinovej ceremónie.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 315
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 141
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 691
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 055
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 220
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 216
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 090
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 984
 9. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 895
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 852

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Svet

V Turecku prepustili novinára z denníka Cumhuriyet, ďalší štyria sú vo väzbe

Prokuratúra tvrdí, že spoločnosť prevzali podporovatelia exilového duchovného Fethullaha Gülena.

Svet

Viac ako 90 percent ľudí podporilo v irackom Kurdistane nezávislosť

Konečné výsledky sa očakávajú do troch dní.

Svet

Portoriko potrebuje po vyčíňaní hurikánu Maria naliehavú pomoc

Popri výpadku energie je na ostrove poškodená priehrada a ochromená komunikačná sieť.