KÁBUL. Američanmi vedená Invázia do Afganistanu zostane "večnou stigmou na tvári západnej demokracie", uvádza sa stanovisku afganského radikálneho hnutia Taliban.
Ten vydal vyhlásenie v rámci desiateho výročia útokov na New York a Pentagon, ktoré podľa USA vykonala organizácia al-Kájda.
S tou mal Taliban úzko spolupracovať a následne odmietol vydať jej vodcu Usámu bin Ládina. USA sa preto rozhodli pre inváziu do Afganistanu, kde hnutie vládlo od roku 1996.
"Ľudia v Afganistane majú nekonečnú výdrž pre dlhú vojnu a pošlú Američanov do smetného koša dejín," uviedol Taliban, ktorého režim v dôsledku invázie v roku 2001 padol.
Al-Kájde podľa USA dochádzajú peniaze
Desať rokov po teroristických útokoch z 11. septembra začínajú militantnom z al-Kájdy dochádzať peniaze. Tvrdí to americké ministerstvo financií.
Šéf rezortu Timothy Geithner napriek tomu varoval, že teroristi sa snažia nájsť nové spôsoby na získavanie a transfer finančných prostriedkov a v tomto smere musia byť preto úrady "ostražité" a "kreatívne".
Schopnosť al-Kájdy dostať sa k obrovskému množstvu peňazí jej pred desiatimi rokmi "umožnila spáchať najsmrteľnejšie teroristické útoky v histórii nášho národa," vyhlásil Geithner.
Teroristi už bankové prevody nepoužívajú
Dnes je však podľa neho situácia iná a extrémisti už z bezpečnostných dôvodov nemôžu používať klasické bankové prevody.
Práve väčšia regulácia v tejto oblasti podľa ministra môže za to, že al-Kájda v súčasnosti nemá k dispozícii toľko peňazí, ako v minulosti.
Geithner preto ocenil prácu Finančného spravodajského úradu (TFI), ktorý vznikol po 11. septembri 2001 s cieľom monitorovať finančné aktivity teroristov.
Práve fungovanie TFI spolu s vyššou úrovňou medzinárodnej spolupráce môže za to, že militanti majú na svoje aktivity oveľa menej peňazí, ako pred desiatimi rokmi.