WASHINGTON. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Transatlantic Trends 2011, ktorý vypracovali pri príležitosti 10. výročia teroristických útokov z 11. septembra.
Okrem USA a dvanástich krajín Európskej únie vrátane Slovenska robili anketári výskum aj medzi obyvateľmi Turecka.
To, že ozbrojený konflikt môže byť v istých situáciách riešením si myslí až 75 percent amerických respondentov. Európania sú však skeptickí, keď tento názor zdieľa len 33 percent z nich. Slováci vyšli z prieskumu ako najväčší odporcovia vojny - súhlasí s ňou len 25 percent z nich, čo je spolu so Španielmi (24 percent) vôbec najmenej spomedzi respondentov 12 európskych štátov.
Experti sa pýtali aj na pozitívny, resp. negatívny názor na USA. U Američanov má kladný názor na svoju krajinu až 83 percent z nich a len 15 percent zdieľa voči nej negatívny postoj. V dvanástich krajinách EÚ vyšli z prieskumu najlepšie Rumuni a Taliani, kde sa priaznivo k USA stavia až 81 percent obyvateľov. Celkovo má pozitívny postoj k Spojeným štátom 72 percent Európanov. V prípade Turecka je však len 30 percent, pričom, negatívny názor na krajinu vyjadrilo až 62 percent respondentov.
Prieskum uskutočnili mimovládne organizácie German Marshall Fund of the USA a Compagnia di San Paolo od 25. mája do 20. júna 2011 v Spojených štátoch, vo Francúzsku, v Nemecku, vo Veľkej Británii, v Taliansku, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Španielsku, Turecku, Bulharsku, Rumunsku, vo Švédsku a na Slovensku. Jeho celkové závery zverejnia 14. septembra.