NEW YORK, BRATISLAVA. Oxfordský anglický slovník ten výraz definuje ako miesto na zemi priamo pod vybuchnutou jadrovou bombou. Prvýkrát ho použili v roku 1946, krátko po atómových explóziách v Japonsku.
Väčšina sveta si však v súčasnosti termín Ground Zero spája s miestom, kde v New Yorku spadli mrakodrapy Svetového obchodného centra.
Mnohí to tak volajú doteraz, aj keď na mieste útokov už pomaly vyrastajú nové budovy, ktoré sa čoskoro stanú dominantou mesta.
Nové WTC Na mieste útoku vyrastie šesť nových mrakodrapov. Svetové obchodné centrum 1 sa s výškou 541 metrov stane najvyššou budovou v krajine. Na zemi vytvoria pamätník a múzeum útokov z 11. septembra. Pamätník otvoria v nedeľu, múzeum až o rok.
Dosť bolo skazy Starostovi New Yorku Michaelovi Bloombergovi sa to nepáči. Navrhuje, aby sa miesto, kde dvojičky padli, prestalo volať Ground Zero.
„Nikdy nezabudneme na zničenie oblasti, ktorej sa začalo hovoriť Ground Zero. Nikdy. Ale je načase, aby sme nazývali tých šestnásť akrov tým, čím sú: Svetovým obchodným centrom, Národným pamätníkom a Múzeom 11. septembra,“ povedal Bloomberg tento týždeň.
Označenie miesta, kde narazili teroristi do mrakodrapov v New Yorku, ako Ground Zero prvýkrát verejne zaznelo niekoľko hodín po útokoch. Popoludní 11. septembra použil tento výraz pre televíziu ABC Tom Humphreys.
„Je tragédia, že polícia a požiarnici, ktorí sa snažili pomôcť ľuďom von z budovy (južnej veže), boli práve na Ground Zero, keď sa to stalo,“ povedal televízii.
Označenie sa rýchlo udomácnilo a ako názov miesta v New Yorku sa dostalo aj do oxfordského slovníka angličtiny.
Newyorčania budú radi Na mieste však pomaly vyrastajú nové mrakodrapy Svetového obchodného centra. Ten najvyšší, pôvodne nazvaný Veža slobody, má mať aj s anténou 1776 stôp (541 metrov), čo symbolizuje rok, keď Američania vyhlásili nezávislosť.
Momentálne sa už týči do výšky 80. poschodia. Otvoriť by ju mali v roku 2013.
Okrem toho na zemi vytvorili pamätník útokom z 11. septembra, ktorý oficiálne otvoria až v nedeľu, v deň desiateho výročia. Múzeum bude pre ľudí prístupné o rok.
Ako napísal Christian Science Monitor, Newyorčania boli roky proti tomu, aby miesto volali Ground Zero.
„Znamená to, že tam už nič nie je. Ale teraz to všetko prestavujú a mali by sme na ten názov zabudnúť,“ povedala pre BBC Ester Di Nardová, ktorá pri útokoch stratila dcéru.
Ako hamburger bez tuku Mnohí Newyorčania to už dlhšie volajú inak. Ako povedal pre BBC Chris Smith z New York Magazine, požiarnici
z mesta to nazývali pri upratovacích prácach „to priestranstvo“ alebo „tá kopa“.
Bežní Newyorčania to normálne volali ako Svetové obchodné centrum – po zastávke metra.
„Pre mňa Ground Zero znie ako názov mäsa do hamburgeru, ktoré neobsahuje nijaký tuk,“ napísal jeden Američan na Twitter.