Moskva 17. júla (TASR) - Špecialisti Účtovného úradu (GAO) amerického Kongresu tento týždeň navštívia skladiská chemických zbraní v Rusku, aby preskúmali, či sa americká pomoc na zvýšenie ich bezpečnosti patrične využíva. Informoval o tom dnes v Moskve Dmitrij Timoškov, hovorca Ruského úradu pre muníciu, zodpovedného za likvidáciu chemických zbraní.
Experti GAO - vyšetrovacieho orgánu Kongresu USA - preskúmajú skladiská v mestách Ščučie a Kizner, aby zistili, ako a na čo sa využíva 20 miliónov dolárov americkej pomoci. Tieto peniaze vyčlenila americká strana na financovanie výstavby posilnených a dokonalejších ochranných systémov na oboch miestach. Časť z nich sa už využila na riadenie dizajnérskych prác a nákup zariadenia, uviedol Timoškov.
Rusko vlastní 44.000 ton chemických zbraní, čo je najväčší arzenál svojho druhu na svete. V roku 1997, keď Moskva ratifikovala Konvenciu o chemických zbraniach, sa zároveň zaviazala tieto zbrane zlikvidovať. Kremeľ sa však z odzbrojovania stiahol kvôli nedostatku finančných prostriedkov a požiadal USA a ďalšie západné krajiny o pomoc.
Spojené štáty prisľúbili financovať výstavbu likvidačného zariadenia v Ščučí, dodávku pomoci však zastavili kvôli neistému finančnému podielu ruskej strany. Medzičasom vyvstali obavy z postoja Kremľa k plneniu svojich záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohôd o chemických a biologických zbraniach.
Napriek obavám, ktoré Moskva odmieta, prisľúbili Spojené štáty, Japonsko a ďalšie popredné západné krajiny minulý mesiac uhradenie pomoci vo výške 20 miliárd dolárov v priebehu 10 rokov.
Peniaze majú pomôcť Rusku zlikvidovať jeho zásoby chemických zbraní, demontovať jadrovými hlavicami vyzbrojené ponorky a zlepšiť bezpečnosť týkajúcu sa ďalších zbraní hromadného ničenia. Prísľub pomoci neobsahuje žiadne špecifické detaily odzbrojenia ani konkrétne ultimátum, dokedy majú byť všetky zbrane zlikvidované.
Ruská strana ocenila iniciatívu a vyzvala USA, aby čo najskôr prešli od politických dohôd k praktickým krokom a obnovili financovanie likvidačného zariadenia Ščučie. Nemecko už údajne vyjadrilo pripravenosť pomáhať pri budovaní ďalšieho likvidačného zariadenia v Kambarke.