Českého expremiéra Mirka Topolánka netrápia správy amerických diplomatov o korupcii v politike, o úplatkoch jeho kamaráta Marka Dalíka.
Politik, ktorý boj s korupciou pred voličmi zakaždým označil za najdôležitejší bod volebného programu, reagoval na obsah depeší bez emócií. „Necháva ma to celkom chladným,“ odkázal médiám.
Čo na tom, že krajinu, ktorú viedol, označili diplomati za najskorumpovanejšiu v strednej Európe.
Nič proti radaru, len držím hladovku
Chladným ostáva i jeho predchodca v úrade Jiří Paroubek. Ten amerických diplomatov presviedčal, že proti americkému radaru osobne nič nemá, hoci v rovnakom čase chcel na protest proti nemu držať aspoň symbolickú hladovku.
Pritom o radar vlastne nešlo, ale o voličov, ktorí ho nechceli. Keby im povedal pravdu, opustili by ho a prešli ku komunistom. Za to ten radar nestál.
A nielen to. Paroubek si vraj nechcel pokaziť vzťahy so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorému sa radar tiež nepozdával.
Copyright na depeše majú expremiéri
Aj maďarský premiér Viktor Orbán vodu káže a víno pije. Amerických diplomatov upokojoval, že to, čo pred voľbami hovorí Maďarom, nemyslí vážne.
Keď pri klamstve pristihli Orbánovho predchodcu Gyurcsánya, vyšli Maďari masovo do ulíc. Teraz len zatvoria noviny, keď to čítajú.
Podobne dokážu politici v našich zemepisných šírkach reagovať, keď majú depeše vysvetliť. Zatĺkajú a zatĺkajú. Topolánek hovorí o kaši, Orbánov hovorca o výmysle amerického zábavného priemyslu.
Pritom copyright na obsah depeší si zaslúžia výhradne stredoeurópski expremiéri.