PEKING, BRATISLAVA. Na konci 80. rokoch Liang Wen-ken využil zmenu pomerov v komunistickej Číne a pustil sa do súkromného podnikania.
Jeho firma Sany bola v roku 1989 len malou metalurgickou spoločnosťou. Teraz je nadnárodným strojárenským gigantom so 60tisíc zamestnancami po celom svete. A z Lianga sa stal najbohatší Číňan.
Bohatnú napriek kríze
Podľa rebríčka Hurun Report, čínskej obdoby rebríčka Forbesu, má Liang majetok v hodnote 11 miliárd dolárov. V poslednej edícii rebríčka bol na štvrtom mieste.
Nechal za sebou minuloročného lídra Cong Čing-choua, ktorého majetok stratil z hodnoty a teraz má „len“ 10,7 miliardy dolárov. Cong vyrába nápoje.
Na treťom mieste je Li Jan-chong, ktorý vlastní internetový vyhľadávač Baidu, jednotku na čínskom trhu.
Rebríček ukázal, že čínski podnikatelia bohatnú aj napriek hospodárskej kríze.
Do tisícky najbohatších Číňanov sa dostalo 271 dolárových miliardárov, pred rokom ich bolo len 189. Ešte minulý rok bolo treba 220 miliónov dolárov, aby sa niekto do tisícky dostal, teraz suma stúpla na 310 miliónov.
Vo svete zaostávajú
V krajine najviac vynáša stavebníctvo, ktoré je hlavným príjmom pre 29 z 50 najbohatších mužov krajiny. V prvej desiatke sú takí štyria.
Napriek rastu bohatstva najbohatších Číňanov sa žiadny z nich nedostal do prvej desiatky svetového rebríčka Forbes. Tomu kraľuje mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim, ktorého majetok má hodnotu 74 miliárd dolárov.