BEJRÚT. Sýrski vojaci opäť zasahovali v protestmi zmietanom meste Homs a v jeho okolí, pričom pri útokoch prišli o život dvaja ľudia, vrátane jedného tínedžera.
Telá ďalších piatich ľudí, ktoré zatiaľ neboli identifikované, našli v centre mesta, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v tejto súvislosti vydal jedno z najostrejších vyhlásení, odsudzujúcich násilie v Sýrii, v ktorom vyzval svetové mocnosti, aby prijali opatrenia voči Sýrii.
Prezident Bašár Asad musí prijať odvážne a rozhodné opatrenia skôr, než bude neskoro.
"Ak to bude trvať viac dní, dôjde k ďalším ľudským obetiam," povedal šéf OSN na stretnutí lídrov štátov Pacifiku na Novom Zélande.
Od začiatku protestov v marci prišlo v Sýrii podľa odhadov OSN o život najmenej 2200 ľudí.
Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Jakob Kellenberger informoval o sýrskych väzňoch, ktorí sú bez potrebnej zdravotnej starostlivosti.
Kellenbergovi sa podarilo po stretnutí so sýrskym prezidentom získať povolenie na vstup do hlavnej damaskej väznice, kde sa nachádza asi 6000 ľudí.
Sýrske mesto Homs je svedkom najväčších protestov proti režimu. Aktivisti uviedli, že provládne obrnené vozidlá pri vstupe do mesta strieľali na všetko, "čo sa hýbalo".
Damask obviňuje z nepokojov zločincov, rôzne ozbrojené gangy a za skutočné obete považuje svoje bezpečnostné zložky.
Francúzsko uviedlo, že európske krajiny pracujú na novom súbore ekonomických sankcií voči Sýrii.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že opatrenia by sa mali týkať všetkých spoločností, ktoré sú nejakým spôsobom so sýrskym režimom spojené.
Únia už zaviedla voči Asadovi a jeho režimu niekoľko sankčných opatrení vrátane ropného embarga.