Tá tragická správa dorazila až na portál sme.sk: Žralok zabil v Austrálii surfera.
V diskusii pod ňou istý čitateľ znechutene poznamenal, že správa vyvoláva dojem, akoby v Austrálii ľudí denne zabíjali žraloky, krokodíly a pavúky. Načo je takáto správa v novinách, spýtal sa.
Auto je nebezpečnejšie než žralok
Ťažko povedať, načo, ale možné je aj takéto vysvetlenie: smrteľný útok žraloka na človeka je svojou výnimočnosťou zaznamenania hodný nielen v Austrálii, ale aj na Slovensku.
Potvrdzujú to napokon štatistiky. Jedna z nich, z múzea histórie prírody na americkej Floride hovorí, že v tunajších moriach za posledných tristo rokov zaznamenali cez štyristo útokov žraloka na človeka, do minulého roku z toho bolo stotridsať jeden smrteľných.
Väčšie riziko, že prídete znenazdajky o život, vám teda nehrozí z čeľustí ryby, ale za volantom.
Ponorka mieru
Výnimočné by tiež bolo, keby zabil človeka v Austrálii blesk. Ale to by sa cez oceán na web SME asi nedostalo. Rovnako ako do austrálskych médií usmrtenie bleskom na Slovensku.
Ale keby človeka napadol žralok v Chorvátsku, ako sa to stalo naposledy v roku 1974, správa by určite dorazila aj k protinožcom. Slovom, len niečo z toho, čo je výnimočné, má celosvetovú publicitu.
Z iného konca: Irán nedávno oznámil, že do Adenského zálivu posiela bojovú loď a ponorku. Z úst jeho admirála zaznelo, že vyslanie tohto konvoja „odovzdá posolstvo mieru a priateľstva všetkým krajinám“.
Čo je na tom výnimočné? Ponorka, ktorá odovzdáva posolstvo mieru, je skrátka výborný fór.