RÍM. Desaťtisíce Talianov vyšli do ulíc po celom Taliansku, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s úspornými opatreniami vlády premiéra Silvia Berlusconiho.
"Toto je plán, ktorý si krajina nezaslúži," povedala generálna tajomníčka najväčšieho talianskeho odborového zväzu CGIL Susanna Camussová. Plán sa podľa nej dotkne najmä zamestnancov a dôchodcov.
"Stojíme na okraji priepasti, potrebujeme zodpovednú vládu," zdôraznila. V stredu chce odborový zväz CGIL predstaviť vláde svoj protinávrh úsporných opatrení.
Zatvorené pamiatky
Generálny štrajk spôsobil v celom Taliansku veľké problémy v osobnej, železničnej aj leteckej doprave.
Najväčšie turistické atrakcie ako múzeá a ďalšie historické pamiatky ostali zatvorené. Štrajk sa tiež dotkol nemocníc a poštových služieb.
Na štrajku sa podľa organizátorov zúčastnilo 58 percent dotknutých zamestnancov. Ďalšie odborové zväzy štrajk bojkotovali. Podľa Financial Times bola účasť na protestoch nižšia, než sa očakávalo.
Úspornými opatreniami za 45,5 miliardy eur, ktoré mali do roku 2013 zabezpečiť vyrovnaný rozpočet, sa dnes začal zaoberať taliansky senát. Na reformy v krajine vo finančných problémoch tlačia krajiny eurozóny.
Očakáva sa, že parlament úsporný plán koncom mesiaca schváli.
Chaotické zmeny
Úsporný balíček sa však od vzniku v polovici augusta chaoticky menil, čo zneisťuje trhy.
Stiahli medziiným návrh na daň pre bohatých, proti ktorej sa búrili napríklad talianski futbalisti, či dôchodkovú reformu a škrty v samosprávach. Výpadok chcú nahradiť lepším výberom daní
Problémy zhoršujú aj nezhody medzi talianskym premiérom a ministrom financií.
Signál trhov voči Taliansku označil v pondelok za „alarmujúci“ prezident Giorgio Napolitano. Nemecká kancelárka prirovnala podľa BBC situáciu v Taliansku, tretej najväčšej ekonomike eurozóny, k zadlženému Grécku.