Agentúrne spravodajstvo sme o 21:15 nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Sú tam spomenuté všetky veľké aféry českej politiky. Luxusný byt expremiéra Stanislava Grossa, korupčný škandál bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka i streľba podnikateľov napojených na podsvetie na krste knihy expremiéra Jiřího Paroubka.
Americkí diplomati v depešiach, ktoré zverejnil server WikiLeaks, otvorene písali o korupcii, ktorá prerástla do českej politiky. „Najmenej transparentná krajina strednej Európy,“ napísali diplomati podľa MF Dnes v roku 2006 o Česku.
Milióny pre Dalíka Rozpisujú sa hlavne o aférach okolo armádnych zákaziek, v ktorých figurovali americké firmy. Depeša americkej charge d'affaires Mary Thompsonovej-Jonesovej z minulého roka potvrdzuje podozrenie z korupcie pri predaji obrnených transportérov pandur pre českú armádu, ktoré už prešetruje česká polícia.
„Začiatkom roku 2008 nám zástupca Steyeru povedal, že námestník ministra Barták zorganizoval príležitosť pre Marka Dalíka za účelom získať značný úplatok od Steyeru,“ napísala do Washingtonu americká diplomatka.
O nákupe pandurov od rakúskej firmy Steyer rozhodla vláda Jiřího Paroubka, v roku 2007 ju kabinet Mirka Topolánka zrušil a potom opätovne nákup od rakúskej firmy schválil.
Jej bývalí manažéri sa sťažovali, že preto museli politikov uplácať. Chránenec expremiéra Topolánka Dalík mal vraj pýtať 18 miliónov eur. Exnámestník Barták z funkcie odstúpil v marci pre ďalšie podozrenia z korupcie.
WikiLeaks o Česku Obsah ďalších depeší
expremiér Paroubek vystupoval proti americkému radaru, diplomatom hovoril opak, prezident Klaus je rebel, ktorý prehliada ostatných, minister obrany Alexander Vondra je najväčší spojenec a priateľ USA.
„Pôsobíme ako banánová republika, kde si najvyšší predstavitelia a ich poradcovia celkom otvorene pýtajú miliónové úplatky,“ povedal pre SME šéf českej Transparency International David Ondráčka.
Hovorí, že armádne zákazky sú problémom aj v okolitých krajinách, ale tam sa vyšetrujú, kým v Česku sa nerobí nič. Topolánek, Dalík i Bárta obvinenia popierajú.
Stíhajú Bártu Z depeší WikiLeaks citovali české médiá v deň, keď protikorupčná polícia začala pre korupciu stíhať dvoch vplyvných politikov.
Bývalého ministra dopravy a šéfa poslancov vládnej strany Veci verejné Víta Bártu za to, že podplácal členov strany.
Bývalého podpredsedu strany Jaroslava Škárku za to, že úplatok vo výške 170-tisíc českých korún od Bártu prijal. Obaja tvrdia, že sú nevinní.