MOGADIŠO, BRATISLAVA. Dvanásť miliónov ľudí potrebuje humanitárnu pomoc, 750tisíc z nich je v ohrození života, denne zomierajú stovky. Také sú najnovšie odhady zo Somálska, ktoré v posledných dvoch rokoch postihlo extrémne sucho, najhoršie za posledných 60 rokov. Hladomor vyhlásili už v šiestich regiónoch krajiny.
Naďalej platí, že najohrozenejšie sú deti na juhu krajiny, ktorý ovládajú islamisti. Deti tvoria až polovicu z niekoľkých desiatok tisíc doterajších obetí. Islamisti z aš-Šabábu odmietajú vpustiť na svoje územia niektoré humanitárne organizácie. Hovoria, že krízu označujú za horšiu, ako je, „z politických dôvodov“.
„Aj keby sme dostali potraviny a dodávky do somálskych prístavov, veľmi ťažko ich dostaneme k ľuďom. Voláme to problém poslednej míle,“ povedal pre BBC Unni Karunakara z organizácie Lekári bez hraníc. Problém je aj v okolitých krajinách, no v Somálsku ho prehlbuje dvadsať rokov bezvládia.
Odborníci pritom varujú, že aj keby začalo na jeseň pršať, kríza by sa neskončila. Ľudia budú potrebovať pomoc minimálne dovtedy, kým neoberú prvú úrodu.
Situácia je najhoršia v Somálsku, no zhoršuje sa aj v susednej Keni. V týchto dňoch sa tam mal začať nový školský rok. „Mnoho detí je príliš slabých na to, aby zvládli cestu do školy,“ píše korešpondent BBC Will Ross.
Situáciu komplikuje aj to, že OSN znížila dávky potravín, ktoré deťom v školách dávala. Prioritou sú teraz oblasti priamo ohrozené hladomorom.