BRUSEL. Nálety NATO v Líbyi sú vzhľadom na bezpríkladnú presnosť jedinečné v histórii aliancie. Vojenská akcia však zároveň poukázala na nedostatky v arzenáloch európskych členov NATO. V Bruseli to dnes vyhlásil generálny tajomník organizácie Anders Fogh Rasmussen.
Uviedol, že nálety budú pokračovať, kým povstalecká Prechodná národná rada (TNC) nebude schopná zaistiť bezpečnosť na celom území krajiny a automaticky neprestanú ani v prípade zadržania zvrhnutého lídra Muammara Kaddáfího, ktorý sa po obsadení Tripolisu povstalcami zdržiava na neznámom mieste.
Rasmussen vyhlásil, že NATO plní mandát OSN - chrániť civilistov - s "bezprecedentnou presnosťou".
"Žiadne porovnateľné vzdušné operácie v histórii neboli také presné a také starostlivé pri predchádzaní obetiam medzi civilistami," povedal.
Aliancia od marcového spustenia náletov podnikla 22.000 letov, z toho viac ako 8000 útočných misií.
Kaddáfího režim často vyhlasoval, že pri náletoch zahynuli civilisti, tieto správy sa však zatiaľ nepodarilo nezávisle potvrdiť.
Líbyjská akcia tiež odhalila rozdiely v aliancii, keďže na náletoch sa podieľalo len osem z 28 členských krajín. Rasmussen poznamenal, že napriek vedúcej role európskych spojencov a Kanady pri náletoch, vojenská akcia by nebola možná bez kapacít, ktorými disponujú len ozbrojené sily USA. Ako príklad uviedol bezpilotné lietadlá, spravodajské informácie, ako aj dopravné a tankovacie lietadlá.
"Poviem to na rovinu, tieto kapacity sú životne dôležité pre nás všetkých. Viac spojencov by ich malo chcieť získať," povedal Rasmussen. NATO plánuje návrhy zlepšenia situácie sformulovať pred májovým summitom v Chicagu.