NEW YORK, BRATISLAVA. Novinár Matt Schofield priznáva, že tomu ani sám nemohol uveriť.
Napriek tom v roku 2006 pustil do sveta správu, že americké jednotky pri záťahu proti al-Káide v irackom meste Išákí zviazali a zastrelili desiatich ľudí, medzi nimi aj päť malých detí. Na scénu potom prišli americké vrtuľníky a dom zrovnali so zemou.
Nočné mory
Túto verziu mu povedali miestni. Armáda potvrdila smrť civilistov, no trvala na tom, že sa to stalo pri streľbe na teroristov. Viac sa mu zistiť nepodarilo.
Až doteraz. Jeho verziu totiž v depeši potvrdil americký vyšetrovateľ OSN Phillip Alston, ktorý sa prípadom zaoberal. Korešpondenciu minulý týždeň zverejnili WikiLeaks.
Schofield vo svojom článku pre Kansas City Star priznal, že ho tento incident už päť rokov máta. Vinu však nehádže na konkrétnych vojakov, ale na samotnú vojnu.
„No to, čo sa vtedy stalo v Išákí, musíme vysvetliť,“ zdôrazňuje.
Vlasť verzus Assange
Alstonova depeša bola medzi desaťtisícmi, ktoré WikiLeaks minulý týždeň zverejnili. Na rozdiel od predošlých prípadov, tentoraz bez redakčnej úpravy. V minulosti stránka vymazávala údaje, ktoré mohli ohroziť životy.
Šéfovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi preto teraz v jeho rodnej Austrálii hrozí stíhanie. Na verejnosť sa totiž dostalo aj meno minimálne jedného agenta tamojšej tajnej služby. Jeho prezradenie je trestné.
Depeše spočiatku nahnevali najmä Američanov, ktorí sa snažia stíhať Assangea, no nie je celkom jasné za čo. Prípadný zločin totiž nevykonal Američan, ani sa nestal na americkej pôde.
Po Austrálčanovi ide aj Švédsko, kde vraj znásilnil dve ženy. Aj táto obžaloba je však kontroverzná.