Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Ten istý let Air France v tom istom čase.
Exšéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn priletel v nedeľu ráno s manželkou z New Yorku do Paríža takmer štyri mesiace po tom, čo ho na letisku v New Yorku zatkli pre podozrenie z pokusu o znásilnenie.
Uvoľnený a bez kravaty sa usmieval a kýval novinárom. Na výzvy, aby sa vyjadril, nereagoval. Bez slova sa s manželkou presunul k autu, ktoré ich čakalo a peviezlo do ich bytu v Paríži.
Životopisec: Nie je zlomený Straussa-Kahna (62) donedávna považovali za hlavného kandidáta socialistov na prezidenta. V prieskumoch pred voľbami 2012 jasne porážal súčasného pravicového prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Šance mu prekazil súd v New Yorku, kde ho obvinili zo sexuálneho útoku na hotelovú chyžnú. Obvinenia stiahli pred dvoma týždňami pre nedôveryhodnosť svedkyne.
Vstup muža, ktorého vo Francúzsku prezývajú skratkou jeho mena, DSK, do prezidentského súboja je už prakticky nemožný.
PRÍPAD DSK Chronológia
14. máj: Zatkli ho na letisku v New Yorku a obvinili zo sexuálneho útoku na chyžnú.
16. máj: Francúzska spisovateľka Banonová zverejnila, že sa ju vraj pokúsil znásilniť. 1. júl: Newyorský súd ho prepustil z domáceho väzenia. 23. august: Sudca v New Yorku zrušil proces.
Priznávajú si to aj jeho spriatelení kolegovia socialisti, ktorí hovoria, že na návrat do politiky mu treba dať čas. Socialistický poslanec Jean-Marie Le Guen si myslí, že to iste nebude skôr, než „o niekoľko mesiacov“.
Dve tretiny Francúzov podľa prieskumu Ifop, ktorý urobili po stiahnutí obvinení, nechcú, aby sa stal ministrom.
Novinár Michel Taubmann, autor jeho životopisu, povedal, že Strauss-Kahn sa vracia „z pekla“, no „nie je to zlomený muž“.
Jeho kolegovia, ktorí sa usilujú o nomináciu socialistov na prezidenta, sú však v komentároch na adresu známeho záletníka opatrní.
Šéfka socialistov Martine Aubryová sa minulý týždeň v televízii vyjadrila, že má rovnaké obavy zo vzťahu Straussa-Kahna k opačnému pohlaviu ako mnohé ženy.
Bývalý socialistický premiér Michel Rocard zas spôsobil menší škandál, keď povedal, že Strauss-Kahn je zjavne „duševne chorý“ a nedokáže ovládať svoje pudy.
Nevkusný návrat Strauss-Kahn naďalej čelí občianskej žalobe chyžnej v New Yorku aj žalobe francúzskej spisovateľky Tristane Banonovej.
Tá tvrdí, že sa ju v roku 2003 pokúsil znásilniť. Jej matka a socialistka Anne Mansouretová návrat Straussa-Kahna do vlasti označila za „nevkusný“.
Očakáva sa, že Strauss-Kahn predstaví svoju verziu newyorských udalostí v televízii, píše Le Monde. Televízie sa o neho zrejme pobijú. Relácia s ním má totiž potenciál na historickú sledovanosť.