Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
TEL AVIV. Izrael zažil v sobotu najpočetnejšie demonštrácie od vypuknutia sociálnych protestov spred dvoch mesiacov.
Hoci sa organizátorom nepodarilo dostať do ulíc milión ľudí, išlo o jedno z najväčších ľudových zhromaždení v modernej histórii Izraela. V uliciach bolo asi 400-tisíc ľudí.
Izraelčania sa búria proti vysokým cenám bývania, neúnosným nákladom na vzdelávanie aj tých najmenších detí, ako aj proti sociálnej nerovnosti, ktorá je jednou z najvyšších spomedzi krajín OECD.
Komisie bez efektu?
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua sa síce môže chváliť ekonomickými číslami ako máloktorá demokracia a aj najnižšou nezamestnanosťou za posledných 28 rokov, ale cíti, že ľudí v uliciach treba vypočuť.
Vznikli komisie, no demonštranti sa boja, že v praxi sa nezmení nič.
Všetko sa ukáže už o niekoľko dní, keď rodičia dostanú od radníc oznámenie o tom, koľko ich tento rok budú stáť materské škôlky a detské družiny.
„To je to, čo ma skutočne zaujíma, tu sa ukáže, či má vláda vôľu niečo urobiť už teraz, alebo sa len vyhovára na nejakú komisiu. Rozhodnúť o poplatkoch je veľmi jednoduché, treba ich znížiť,“ kričala v sobotu matka troch detí do mikrofónu reportéra súkromnej televízie.
Najviac ľudí sa zhromaždilo v Tel Avive, kde sa protesty začali. Tentoraz ale prišli na námestie Hamedina, ktoré je adresou mnohých boháčov aj najluxusnejších obchodov v Tel Avive.
Ako povedal jeden z demonštrantov, je to jediné miesto na svete, kde na malom parkovisku pri sebe naraz parkuje šesť áut Porsche.
Nielen sekulárni
Menšie demonštrácie boli v Jeruzaleme či v Haife. V týchto mestách sa ukazuje, že protesty už nie sú len vecou mladých rodičov zo sekulárneho a mestského prostredia, ale aj izraelských Arabov či ultraortodoxných židov, ktorých ekonomické nerovnosti postihujú ešte viac ako mladé rodiny a dôchodcov.
Izrael má napriek svetovej kríze jednu z najstabilnejších ekonomík a stále oň majú záujem investori. Krajina však roky zápasí s tým, že ekonomická moc je sústredená v rukách úzkej skupiny ľudí, ktorí sú navyše prepojení rodinnými väzbami.
V Izraeli sú stále silné monopoly aj kartely, ale i vysoké dovozné dane či nevyhnutné, ale obrovské výdavky na obranu.
Palestína v úzadí
To spôsobuje, že aj ľudia, čo v iných krajinách patria do solídnej strednej triedy, majú problémy žiť bez nabaľovania dlhov.
Izraelské protesty, ktoré podľa niektorých názorov vyvolali revolúcie v arabských krajinách, sú spravodajskou témou leta.
Zatienili dokonca aj udalosť, ktorou by bežne žila izraelská verejnosť. Palestínčania sa už čoskoro chystajú vyhlásiť vlastný štát.