TRIPOLIS. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa takmer určite stále nachádza na území krajiny a povstalci ho v prípade dolapenia majú právo zabiť.
V rozhovoroch pre tlačovú agentúru AFP to v stredu uviedli vysokí predstavitelia povstaleckej Dočasnej národnej rady, podľa ktorej sa posledné zvyšky Kaddáfího režimu podarí rozložiť v priebehu niekoľkých dní.
Povstalecký minister pre vojenské záležitosti Umar al-Harírí sa pritom vyjadril, že prítomnosť momentálne nezvestného vodcu na území Líbye je "istá na 80 percent".
Kaddáfí sa podľa neho ukrýva buď v meste Baní Valíd juhovýchodne od Tripolisu, alebo priamo na okraji hlavného mesta, v súčasnosti je však už bezmocný. Alí Tarhúní, ktorý má v povstaleckom vedení na starosti rezorty financií a ropného priemyslu, predtým pred novinármi naznačil, že Kaddáfího protivníci miesto jeho úkrytu poznajú, odmietol však prezradiť akékoľvek podrobnosti.
"Kaddáfí je teraz na úteku. Máme tušenie, kde by mohol byť," povedal Tarhúní. Na naliehanie novinárov, aby sa vyjadril konkrétnejšie, minister reagoval slovami, že "si je istý len jedným", a to že mu "veľmi chýba jeho manželka". Tarhúní na otázky týkajúce sa možného miesta Kaddáfího úkrytu s obľubou odpovedá, že "uteká z jedného kanála do druhého".
Kaddáfího režim do týždňa skončí, veria povstalci
Povstalci vyjadrili novú nádej, že režim Muammara Kaddáfího do týždňa definitívne skončí.
Stalo sa tak po tom, čo dali vládnym silám ultimátum, aby sa do soboty vzdali, inak budú čeliť vojenskému útoku.
"Tento hrdlorez, tento vrah vie, že nemá kam ísť," povedal Alí Tarhúní, minister financií a ropného priemyslu v povstaleckej Dočasnej národnej rade.
Podľa jeho slov sa Kaddáfího vláda, ktorá trvala vyše štyri desaťročia, do týždňa zrúti.
“Skutočne nemám problém počkať ešte týždeň. Čakal som 42 rokov,” cituje ministra portál stanice CNN. Kaddáfího miesto pobytu je však 11 dní po dobytí Tripolisu povstalcami stále neznáme.
Kaddáfího syn rokuje s povstalcami
Sádí Kaddáfí, syn zvrhnutého líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, chce s povstalcami rokovať o podmienkach kapitulácie. Agentúre AP to povedal veliteľ povstalcov v Tripolise, Abd al-Hakím Bilhadž.
Bilhadž oznámil, že Sádí mu po prvý raz zatelefonoval v utorok a spýtal sa ho, či mu môžu zaručiť bezpečnosť.
Bilhadž podľa vlastných slov Sádího ubezpečil, že mu neublížia a že k nemu budú pristupovať v súlade so zákonmi. Ako dodal, Sádího telefonát z dnešného rána si našiel medzi neprijatými hovormi.
Sádí Bilhadžovi údajne povedal, že nikoho nezabil a že "nie je proti ľudu".
"Povedal som mu: to je dobre. Pre nás je dôležité, aby sa neprelievala líbyjská krv. Pre príslušníkov režimu je najlepšie, keď sa vzdajú," povedal Bilhadž.
Kaddáfího hlavný hovorca Músá Ibráhím predtým zatelefonoval do hlavného sídla AP v New Yorku, aby potvrdil ponuku Muammara Kaddáfího na vyslanie Sádího na rokovania s povstalcami o vytvorení prechodnej vlády.
Povstalci takéto ponuky v minulosti odmietli.
Prechodná vláda zahraničnú pomoc odmietla
Líbyjská prechodná vláda odmietla myšlienku nasadenia akejkoľvek medzinárodnej sily v krajine. Informoval o tom vyslanec Organizácii Spojených národov v Líbyi Ian Martin.
Podľa jeho slov OSN zvažovala nasadenie vojenských pozorovateľov do krajiny. Povstalecká Dočasná národná rada však uviedla, že Líbya nepotrebuje pomoc zvonka na udržanie bezpečnosti.
„Je veľmi jasné, že Líbyjčania sa chcú vyhnúť akémukoľvek vojenskému nasadeniu zo strany OSN alebo odinakiaľ,“ povedal Martin.
Líbyjský zástupca pri OSN Ibrahím Dabbaší pre stanicu BBC povedal, že situácia v severoafrickej krajine je unikátna.
„Navrhujú možnosť nasadenia mierotvorcov, ale v skutočnosti situácia v Líbyi je špeciálny prípad. Nie je to občianska vojna, nie je to konflikt medzi dvoma stranami, ale sú to ľudia brániaci sami seba proti diktatúre,“ zdôraznil.
Amnesty žiada zastaviť útoky na černochov
Amnesty International (AI) vyzvala líbyjských povstalcov, aby prestali s útokmi na černochov. Páchateľov rasových násilností podľa AI treba okamžite zadržať.
Amnesty International uviedla, že jej delegácia v Tripolise bola svedkom radu incidentov, v ktorých povstalci zadržali alebo zneužili nemocničných pacientov čiernej pleti.
Čierni Líbyjčania a pracovníci zo Sudánu, Čadu a ďalších subsaharských afrických krajín sa stali terčmi útokov líbyjských povstalcov, pretože opozícia tvrdí, že sily Muammara Kaddáfího najali na boj v občianskej vojne afrických žoldnierov.
V utorok vedenie Africkej únie varovalo, že povstalci zrejme zabíjajú černochov bez rozdielu.
Haag nechce, aby Kaddáfího súdili doma
Ochrancovia ľudských práv a právnici na čele s generálnym prokurátorom Medzinárodného trestného súdu (ICC) Luisom Morenom-Ocampom pripomenuli líbyjským povstalcom, aby odovzdali Muammara Kaddáfího haagskemu tribunálu ICC, keď ho chytia a nepokúšali sa ho súdiť sami.
Argentínčan Moreno-Ocampo obvinil Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa rozviedky Abdalláha Sanúsího zo spustenia kampane vraždenia a mučenia, ktorá sa od februára bez úspechu pokúšala zabrániť protivládnym protestom v Líbyi.
Aj Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch vyzvala svetových lídrov, ktorí sa stretnú vo štvrtok v Paríži, aby prinútili líbyjské povstalecké vedenie vydať Kaddáfího haagskemu tribunálu, ak ho zajmú.
Zdroj: Associated Press