Projekt zahŕňa aj nasadenie americkej armády v prípade biologického útoku, ako aj nasadenie špeciálneho tímu agentov, ktorých úlohou je vcítiť sa do zmýšľania teroristov a odhaliť slabiny jednotlivých postupov protiteroristickej kampane.
Ako uviedol americký prezident pri prezentácii stratégie, ochrana amerického národa pred útokmi je najdôležitejšou národnou prioritou jeho administratívy.
Bushova iniciatíva, predložená kľúčovým členom amerického zákonodarného zboru, vyzýva na schválenie nových zákonov týkajúcich sa vydávania cudzích štátnych príslušníkov, bezpečnosti, prísnejších pohraničných kontrol, nových vakcín a väčšej ochrany infraštruktúry vrátane elektrární a ropovodov.
Takisto poukazuje na nutnosť využívania moderných technologických metód na identifikáciu osôb a na vytvorenie jednotných národných štandardov týkajúcich sa vodičských preukazov. Projekt navrhuje aj vydávanie štandardizovaných biometrických cestovných dokladov pre cudzincov.
Jeho súčasťou je aj návrh na intenzívnejšie používanie senzorov na odhalenie chemických, biologických, rádiologických a jadrových zbraní na hraniciach či vo vzduchu. Bush sa okrem toho venuje aj koordinácii "prvej reakcie" na teroristický útok medzi jednotlivými úrovňami úradov.
Prezident tiež žiada administratívy federálnych štátov, ako aj zástupcov súkromného sektora, aby prevzali značnú časť nákladov potrebných na realizáciu týchto plánov. Tie podľa neho jasne stanovujú mieru zodpovednosti federálnych zamestnancov, guvernérov, komunít, podnikateľov a amerických občanov.
Bush súčasne vyzval amerických kongresmanov, aby dokončili diskusie o vytvorení ministerstva pre národnú bezpečnosť. Návrh na jeho vytvorenie predložil Tom Ridge, ktorého Bush poveril riadením sekcie pre národnú bezpečnosť.
Ministerstvo by malo zamestnávať približne 170.000 ľudí z rôznych agentúr, dozerajúcich v súčasnosti na bezpečnosť na hraniciach a bezpečnosť dopravy a ochraňujúcich národnú infraštruktúru.
Predpokladá sa, že ministerstvo sa podarí zriadiť do prvého výročia septembrových teroristických útokov v New Yorku a Washingtone, pri ktorých zahynulo 3000 ľudí.