MOSKVA. Ruské opozičné politické subjekty sa dohodli na spolupráci vo voľbách a na spoločnom snímaní spočítavania hlasov na video.
Ako informoval denník Izvestia, predstavitelia Komunistickej strany Ruskej federácie (KP RF), Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR), Spravodlivého Ruska a Jabloka sa v utorok 30. augusta prejavili vôľu koordinovať svoje úsilie v boji proti možnému falšovaniu v parlamentných voľbách a dohodli sa na podpísaní Memoranda o vzájomnej súčinnosti pri kontrole volieb.
Podľa predpokladov Memorandum podpíšu 12. septembra. Opozičné subjekty sú pripravené spojiť sily len v Moskve.
"Nechceme, aby sa opakovali tie nehoráznosti, aké nastali pri voľbách do Moskovskej mestskej dumy. Voľby do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, musia byť čisté a prehľadné," povedal pre Izvestia prvý tajomník mestského zastupiteľstva za KPRF Valerij Raškin.
Predstavitelia opozície chcú spojiť úsilie v dvoch hlavných oblastiach - vo vzájomnej súčinnosti pozorovateľov a pri zabezpečení snímania spočítavania hlasov na video v každom volebnom okrsku.
K voľbám pripustili sedem politických strán
Sedem politických strán pripustilo Ministerstvo spravodlivosti Ruskej federácie (MS RF) k voľbám do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.
Prezident Dmitrij Medvedev podpisom dekrétu 29. augusta stanovil termín volieb do Štátnej dumy na 4. decembra.
MS RF k voľbám do Štátnej dumy pripustilo Jednotné Rusko, Komunistickú stranu Ruskej federácie (KP RF), Liberálnodemokratickú stranu Ruska (LDPR), Jabloko, Vlastencov Ruska (Patrioty Rossii), Spravodlivé Rusko a Pravú vec.
Ako ďalej informovali ruské médiá, Ústredná volebná komisia (CIK) v Rusku prisľúbila, že výsledok sčítania hlasov bude známy najneskôr do 19. decembra. Tajomník CIK Nikolaj Konkin v Moskve konštatoval, že oficiálne výsledky volieb publikujú do 24. decembra tohto roku.
Do Štátnej dumy sa môžu dostať tie politické subjekty, ktoré získajú najmenej päť percent hlasov. Na vytvorenie frakcie treba nevyhnutne mať sedem percent hlasov. Poslancom sa prvýkrát stanovuje mandát na päť rokov.
Voľby do Štátnej dumy Rusov nezaujímajú
Podľa portálu Gazeta.ru sa Rusi nezaujímajú veľmi o voľby do Štátnej dumy. Neveria, že sa uskutočnia čestne a predpokladajú, že predvolebná kampaň sa stane bojom politických klanov alebo finančno-priemyselných skupín.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre portál uskutočnilo Analytické centrum Levada.
Zároveň však obyvatelia Ruska dobre vedia, že v krajine je potrebná čiastočná alebo úplná výmena poslaneckého zboru a musí sa skončiť monopol jednej strany, ktorá má v Štátnej dume väčšinu.
Rusi sú podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky hlboko skeptickí v otázke parlamentných volieb a záujem o ne prejavilo 40 percent opýtaných.
Prieskum na vzorke 1600 ľudí nad 18 rokov uskutočnili pracovníci Levada-centr v dňoch 19.-23. augusta.
Polícia zatýkala opozičných aktivistov
Ruská polícia zadržala desiatku opozičných aktivistov, ktorí sa pokúsili o pokojnú protestnú akciu v centre Moskvy.
Poriadková polícia ich zatkla krátko po tom, ako rozvinuli transparenty s heslami proti Kremľu a usadili sa na chodníku v blízkosti centrálneho námestia.
Protestujúci skandovali požiadavku na odstúpenie premiéra Vladimira Putina a vyzývali na "slobodné voľby" pri decembrových voľbách nového parlamentu.
Dnešný protest bol najnovší v sérii takýchto akcií, konaných v posledný deň každého mesiaca s 31 dňami. Výber dátumu je odkazom na 31. článok ruskej ústavy, ktorý garantuje právo občanov zhromažďovať sa.
Putin od svojho nástupu k moci pred 11 rokmi obmedzil mnohé z demokratických úspechov 90. rokov 20. storočia, konštatovala agentúra Associated Press.